مطابق بخشنامه بیمه مرکزی و هماهنگی انجام شده با پلیس راهور، نیازی به داشتن نسخه کاغذی بیمه شخص ثالث نمی باشد.
مطابق بخشنامه بیمه مرکزی و هماهنگی انجام شده با پلیس راهور، نیازی به داشتن نسخه کاغذی بیمه شخص ثالث نمی باشد.
لوگوی بیمی لایک
قبلی
بعدی
قبلی
بعدی

درباره بیمه شخص ثالث

بیمه شخص ثالث در بین رشته های بیمه ای بیشترین سهم بازار را به خود اختصاص داده و جزو پرطرفدارترین بیمه نزد ایرانیان است. بیمه ثالث یک بیمه اجباری است که نداشتن آن برای وسیله نقلیه میتواند عواقب جبران ناپذیری را برای راننده مسبب حادثه داشته باشد.

اما شخص ثالث کیست و بیمه شخص ثالث شامل چه پوشش هایی می باشد؟

منظور از شخص ثالث در این بیمه نامه کلیه افراد زیان دیده توسط راننده مقصر حادثه می باشد. بیمه شخص ثالث کلیه خسارت های جانی و مالی وارد شده به اشخاص ثالث را تا سقف تعهدات بیمه جبران می نماید. همچنین در صورتی که طی حادثه راننده مسبب حادثه دچار آسیب بدنی شده باشد بیمه حوادث راننده خسارت های به وجود آمده را جبران می نماید.

خدمات بیمه شخص ثالث توسط کلیه شرکت های بیمه و مطابق قانون مصوب سال 1395 با نرخ های تقریبا یکسانی به مشتریان ارائه می شود.

بیمی لایک، می کوشد با استفاده از منابع معتبر و تجربیات حاصل از چندین سال فعالیت در صنعت بیمه، شما را در انتخاب بهتر و دقیق تر همراهی نماید.

خطرات تحت پوشش

تعهدات بیمه شخص ثالث در دو دسته پوشش های مالی و جانی قرار میگیرند. پوشش جانی کلیه خسارات و آسیب های بدنی وارده به اشخاص ثالث را شامل می شود. این خسارات شامل غرامت فوت و نقص عضو و هزینه های درمانی زیاندیدگان می باشد. پوشش مالی خسارات وارده به وسیله نقلیه و اموال زیاندیده (به جز راننده) را تا سقف تعهدات بیمه گر جبران می نماید. حداقل پوشش مالی در سال 99 معادل 11 میلیون ریال می باشد که بیمه گذاران با پرداخت حق بیمه بیشتر می توانند آن را افزایش دهند. سقف افزایش حق بیمه در شرکت های بیمه متفاوت است و حداقل بین 300 میلیون ریال تا نصف دیه یک مرد مسلمان در ماه غیر حرام ( خودروی متعارف ) که درسال 98 معادل 1540 میلیون ریال می باشد قابل افزایش می باشد. همچنین بیمه شخص ثالث خسارت های جانی وارده به راننده مسبب حادثه را جبران می نماید با این تفاوت که مبنای آن دیه مرد مسلمان در ماه های غیر حرام می باشد.

سوالات متداول

 1. پوشش‌های بیمه شخص ثالث شامل چه مواردی خواهند شد؟

به طور کلی خطرات تحت پوشش بیمه شخص ثالث عبارتند از:

1 ـ تصادف و یا هر نوع سانحه ناشي از وسايل نقليه بر اثر حوادث غيرمترقبه.

2 ـ خسارت‌هایی که از محمولات و یدک وسیله نقلیه به اشخاص ثالث وارد می‌شود.

3 ـ پرداخت غرامت فوت و نقص عضو دائم و موقت اشخاص ثالث

4 ـ جبران هزینه‌های درمانی ناشی از مصدومیت اشخاص ثالث در سوانح رانندگی؛ چنانچه مشمول قانون دیگری نباشد.

5 ـ جبران خسارت‌های مالی وارد به اشخاص ثالث.

 1. منظور از شخص ثالث چیست؟

منظور از اشخاص ثالث، کلیه سرنشینان وسیله بیمه شده و یا افراد خارج از آن هستند که به سبب حادثه به آن‌ها خسارت وارد شده است.تعداد سرنشینان تحت پوشش هر خودرو بر اساس ظرفیت خودرو می‌باشد.

 1. درصورتیکه خسارت وارده بیش‌تر از سقف تعهدات بیمه باشد، پوشش خسارت به عهده چه کسی و یا چه سازمانی است؟

با توجه به وظایف صندوق تأمین خسارت‌های بدنی، درصورتیکه خسارت‌های مالی وارد شده به زیان‌دیدگان حادثه، بیش‌تر از سقف پوشش بیمه‌نامه باشد، مبلغ مازاد خسارت از طرف این صندوق پرداخت می‌شود. اما اگر خسارت مالی وارد شده بیش‌تر از سقف پوشش بیمه باشد، مقصر حادثه وظیفه دارد مابقی آن را پرداخت کند. 

 1. خسارت مالی در بیمه شخص ثالث چیست؟

خسارت مالی در بیمه شخص ثالث، به معنای خسارتی است که در جریان حادثه به اموال اشخاص ثالث وارد می‌شود.

 1. خسارت جانی در بیمه شخص ثالث به چه معناست؟

آسیب جانی که در جریان حادثه به جسم انسان (و نه هر موجود زنده دیگری) وارد می‌شود، خسارت جانی نامیده می‌شود.

 1. نداشتن بیمه شخص ثالث، چه مشکلاتی ایجاد می‌کند؟

حرکت وسیله نقلیه بدون داشتن بیمه شخص ثالث، ممنوع است و پلیس راهنمایی رانندگی در هر زمانی که متوجه نداشتن بیمه شخص ثالث یک وسیله نقلیه شود، می‌تواند آن را توقیف کند. درصورتی‌که یک وسیله نقلیه دارای بیمه‌نامه شخص ثالث نباشد و دچار حادثه شود، راننده تا زمان پرداخت خسارت جانی و مالی اشخاص زیان‌دیده، زندانی می‌شود. همچنین، در هر زمان که راننده بخواهد بیمه شخص ثالث بخرد، باید جریمه دیرکرد آن را که قابل بخشش نیست، بپردازد. از سوی دیگر، فروش وسیله نقلیه فاقد بیمه شخص ثالث، امکان‌پذیر نیست.

 1. کدام شرکت بیمه بهتر است؟‌

با توجه به رتبه‌بندی که توسط پژوهشکده بیمه منتشر شده، از نظر رضایت مشتری‌ها بیمه آسیا رتبه اول را دارد. مورد مهم دیگر تعداد مراکز پرداخت خسارت است، و تعداد مراکز پرداخت خسارت شرکت‌های ایران، آسیا و دانا و پاسارگاد بیشتر است.

 1. تصادف بعد از انقضای بیمه ثالث، مسئولیتش با چه کسی هست؟

بیمه‌نامه خریداری‌شده در هر روز، در بامداد (۰۰:۰۰) روز بعد فعال می‌شود و تا بامداد آخرین روز بیمه‌نامه معتبر است.

مثلا اگر 24 تیر مهلت بیمه‌نامه شما تمام شود یعنی بامداد روز 24 تیر تاریخ اتمام باشد و شما صبح روز 24 تیر تمدید کنید بیمه‌نامه شما از روز بعد یعنی 25 تیر فعال می‌شود و از اگر طی این یک روز حادثه ای رخ بدهد مسئولیت آن با بیمه‌گذار است. بهترین زمان تمدید بیمه شخص ثالث یک هفته قبل از تاریخ اتمام آن است.

 1. درصورت فرار کردن مقصر از محل تصادف نیاز به چه مدارکی خواهم داشت؟

در اینصورت بهتر است کروکی داشته و به همراه سایر مدارک خودرو به بیمه مراجعه نمایید.

 1. آیا بیمه شخص ثالث زیان واردشده به راننده خودرو مقصر را جبران می‌کند؟

خسارت وارده به راننده در جریان حادثه، از طریق بیمه حوادث راننده جبران می‌شود. در حال حاضر، بیمه حوادث راننده، پوشش اجباری بیمه شخص ثالث است. این بیمه، دیه مربوط به نقص عضو یا فوت راننده را جبران می‌نماید اما هزینه درمان پزشکی ناشی از حادثه را برای راننده مقصر جبران نمی‌کند. درصورتی‌که فردی بخواهد خسارت پزشکی ناشی از حادثه را جبران کند، می‌تواند بیمه حوادث انفرادی تهیه کند.

 1. الحاقیه بیمه شخص ثالث چیست؟ چه زمانی به الحاقیه بیمه شخص ثالث نیاز دارم؟

از آنجایی که بیمه شخص ثالث المثنی ندارد هر گونه تغییر در مفاد بیمه نامه و اصلاح و ویرایش آن با صدور الحاقیه صورت میگیرد. درصورتی که نیاز است تعهد مالی خودرا افزایش دهید و یا در مشخصات آن اصلاحاتی انجام دهید باید الحاقیه تهیه کنید.

 1. آیا می توان شرکت بیمه را تغییر داد؟ درصورت تغییر شرکت بیمه تخفیفات حذف می شوند؟

بله، برای تمدید بیمه‌نامه می‌توانید به هر یک از شرکت‌های بیمه‌ای مورد نظر خود مراجعه کنید و در خواست تمدید بیمه‌نامه نمایید. همچنین تخفیفات بیمه شخص ثالث خودرو شما نیز حفظ خواهد شد.

 1. چقدر طول می‌کشد بیمه شخص ثالث، دیه را پرداخت کند؟

بستگی به شرکت بیمه دارد. در بعضی از مواقع شرکت بیمه بعد از رای دادگاه دیه را پرداخت می‌کند. در بعضی مواقع نیز شرکت بیمه با توجه به خسارت تخمینی توسط کارشناس بیمه قبل از رای دادگاه پیش‌پرداختی را انجام می‌دهد. به صورت معمول شرکت بیمه به محض اعلام رای دادگاه موظف به پرداخت دیه است.

 1. چرا شرکت‌ها باهم تفاوت قیمت دارند؟

پس از تغییرات قانون در سال 1397 نرخ شرکت های بیمه در ارائه بیمه شخص ثالث یکسان بوده و اختلاف شرکت های بیمه در محاسبه نرخ پوشش مالی اضافی می باشد.

 1. آیا تفاوت قیمت بیمه شخص ثالث اتومبیل‌های مختلف وابسته به اختلاف قیمت آن خودرو‌هاست؟

خیر بسته به سیلندر، سال‌های تخفیف و سال ساخت قیمت متفاوت است. به 3 گروه پراید که ارزانترین است تا خودروهای 4 سیلندر و 6 سیلندر تقسیم میشوند.

 1. جریمه دیر‌کرد بیمه ثالث چقدر است و چگونه محاسبه می‌شود؟

جریمه دیرکرد هر روز برابر است با حق‌بیمه کامل بدون تخفیف یکسال آن ماشین تقسیم بر365. جریمه دیرکرد به حق‌بیمه سال جدید اضافه می‌شود. اگر خودرویی در پارکینگ راهنمایی و رانندگی متوقف شده باشد، مشمول جریمه دیرکرد ثالث نمی‌شود.

 1. چگونه جریمه دیرکرد را می توان کاهش داد؟

همانطور که در قسمت های قبل توضیح دادیم بیمه شخص ثالث بیمه اجباری است و داشتن بیمه برای همه وسایل نقلیه موتوری الزامی است ، در صورتی که تمدید به موقع بیمه نامه به موقع انجام نشود، روزانه جریمه دیرکرد تعلق می‌گیرد. اما تخفیف یا بخشش جرایم دیرکرد به هیچ عنوان از جمله فراموشکاری، تعطیلات، وضعیت مالی و ... اعمال نمی‌شود. نحوه محاسبه جریمه دیرکرد بصورت روزانه می‌باشد و در صورت گذشت بیش از یک سال معادل جریمه یکساله اعمال می‌گردد.

جرایم دیرکرد استثناء هایی نیز دارد. برای خودرو‌هایی که به دستور پلیس راهنمایی و رانندگی متوقف می‌شوند و مدتی را در پارکینگ سپری می‌کنند، در صورتی که در طول مدتی که در پارکینگ توقیف هستند بیمه نامه آنها تمام شود، جرایم این مدت را بخشیده می‌شود.

 1. اگر بیمه شخص ثالث خود را به موقع بیمه نکنیم چه اتفاقی می افتد؟

عدم تمدید به موقع بیمه شخص ثالث ممکن است عواقب جبران ناپذیری داشته باشید، علاوه بر صرف هزینه مالی، زمان بسیاری را ممکن است از ما بگیرد. در ادامه تبعات تمدید به موقع بیمه نامه را بررسی می کنیم:

 1. جریمه دیرکرد

اعمال جریمه مالی در زمان تمدید بیمه نامه

 1. توقیف خودرو توسط پلیس راهور

مامور راهنمایی و رانندگی در صورتی که راننده خودرو فاقد بیمه نامه معتبر باشد، آن را متوقف کرده و به پارکینگ منتقل می کند.

 1. عدم مجوز خرید و فروش خودرو

از اصلی ترین مدارک برای نقل و انتقال خودرو داشتن بیمه نامه شخص ثالث است، به گونه ای که در صورت عدم ارائه بیمه نامه معتبر شخص ثالث هیچ خرید و فروشی صورت نمی گیرد.

 1. توقف در روند پرداخت خسارت

در حوادث رانندگی در صورتی که هر یک از طرفین (مقصر یا زیاندیده ) فاقد بیمه نامه شخص ثالث باشند، مراحل ارزیابی تا دریافت خسارت به مشکلات بسیاری روبرو خواهد بود. راننده مقصر حادثه علاوه بر جریمه مالی می بایست کلیه هزینه ها را از شخصا پرداخت نماید . در صورتی که خودروی زیاندیده فاقد بیمه نامه شخص ثالث باشد، علاوه بر جریمه مالی تا تمدید بیمه نامه امکان دریافت خسارت وجود نخواهد داشت.

 1. چند روز قبل از اتمام اعتبار بیمه‌نامه باید آن را تمدید کرد؟

اعتبار بیمه شخص ثالث از دوازده بامداد فردای خرید بیمه‌نامه آغاز می‌شود و تا بامداد روز سررسید بیمه‌نامه معتبر است. برای مثال اگر روز اتمام اعتبار بیمه‌نامه فردی دوشنبه باشد و فرد بیمه‌نامه خود را در هر ساعتی از روز دوشنبه تمدید کند اعتبار بیمه‌نامه‌اش از بامداد سه شنبه آغاز می‌شود و فرد در این فاصله تحت پوشش بیمه شخص ثالث نیست و در صورتی‌که خسارت ناشی از حادثه رانندگی برایش اتفاق بیافتد باید تمام هزینه را شخصاً تقبل کند. بهترین زمان برای تمدید بیمه شخص ثالث یک هفته قبل از اتمام تاریخ اعتبار بیمه‌نامه است. تمدید بیمه زودتر از یک هفته مانده به تاریخ سررسید نیز صرفه اقتصادی ندارد. در مدت زمانی که بیمه‌نامه قبلی و جدید همپوشانی دارند اگر حادثه رانندگی رخ دهد از بیمه‌نامه قبلی استفاده می‌شود. اگر برای مثال فرد 5 سال تخفیف عدم خسارت داشته باشد طبعاً در بیمه‌نامه جدیدش درج خواهد شد. حال اگر در مدت همپوشانی دو بیمه‌نامه فرد دچار خسارت شود و مجبور به استفاده از بیمه شخص ثالث خود شود 5 سال تخفیف عدم خسارت وی از بین می‌رود و در بیمه‌نامه جدید وی اعمال می‌شود. در این حالت شخص با پرداخت مبلغی که به واسطه تخفیف از حق بیمه‌اش کسر شده بود الحاقیه‌ای دریافت می‌کند که از بین رفتن تخفیف عدم خسارت وی در آن درج شده است.

 1. آیا بیمه شخص ثالث، افت قیمت خودروی من را هم جبران می‌کند؟

خیر هزینه بیمه شخص ثالث  تنها هزینه خسارت مالی وارده رو میپردازد و برای دریافت افت قیمت خودرو می بایست به شورای حل اختلاف مراجعه نمود.

 1. آیا در بخشش جرایم دیرکرد استثناء وجود دارد؟

تنها در یک صورت جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث بخشیده می‌شود و آن هم در صورتی است که اعتبار بیمه‌نامه خودرو زمانی که در پارکینگ نیروی انتظامی متوقف شده است پایان یابد. در این صورت مالک خودرو با ارائه مجوز رفع توقیف به شرکت بیمه از پرداخت جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث معاف می‌شود.

یکی از مزایای اصلی خرید آنلاین بیمه از سامانه بیمی لایک از میان برداشتن تمامی محدودیت‌های زمانی و مکانی است؛ به این صورت که در هر ساعتی از شبانه‌روز و در هر جای ایران امکان خرید و تمدید بیمه شخص ثالث وجود دارد. از مزایای دیگر این سامانه یادآوری سررسید بیمه‌نامه چند روز قبل از موعد آن است.

 1. چگونه میتوان تخفیفات عدم خسارت خودرو را منتقل نمود؟

در شرایط متفاوتی ممکن است فرد قصد انتقال بیمه شخص ثالث خود را به روش‌های مختلف داشته باشد. در ادامه به چند مورد از اَشکال انتقال و روند آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

 1. تمدید بیمه شخص ثالث با شرکت بیمه‌ای متفاوت

در بسیاری از مواقع فرد ممکن است به دلایلی مانند عدم رضایت از نحوه سرویس‌دهی شرکت بیمه یا تفاوت قیمتی و غیره قصد تمدید بیمه شخص ثالث خود با شرکتی دیگر را داشته باشد. در این صورت روند و تمامی مدارک با حالتی که تمدید بیمه‌نامه از طریق شرکت قبلی انجام شود یکسان است. مطابق روند خرید از سامانه بیمیتئ خرید از سامانه بیمی لایک پیداست می‌توان برای تمدید بیمه‌نامه شرکتی متفاوت را انتخاب کرد و مدارک همیشگی را ارائه داد. درصورتی‌که بیمه شخص ثالث دارای تخفیف عدم خسارت باشد و فرد بیمه‌نامه‌اش را با شرکتی متفاوت تمدید کند، تخفیف بیمه‌نامه از بین نمی‌رود.

 1. انتقال بیمه شخص ثالث به مالک جدید خودرو

بیمه شخص ثالث مانند بیمه بدنه نیست که تنها متعلق به شخص است؛ به این معنا که بیمه شخص ثالث می‌تواند متعلق به شخص یا خودرو باشد. در صورت معامله خودرو مالک جدید خودرو می‌تواند بیمه‌نامه را به نام خود ثبت کند که در این صورت الحاقیه‌ای ضمیمه بیمه‌نامه می‌شود مبنی بر تغییر مالک بیمه‌نامه و یا می‌تواند مشخصات بیمه‌نامه را تغییر ندهد چرا که شماره شاسی خودرو در بیمه‌نامه درج شده است و از آن‌جایی که کارت خودرو به نام مالک جدید است مشکلی پیش نخواهد آمد.

 1. انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث

در برخی از موارد فرد مایل به انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث خود به خودروی دیگری است. این انتقال به دو صورت امکان‌پذیر است. در مواردی ممکن است فرد قصد فروش خودروی خود را داشته باشد. در این حالت می‌تواند تخفیف بیمه‌نامه خود را به خودروی جدید خود انتقال دهد. از طرفی در مواردی ممکن است فرد قصد داشته باشد که تخفیف عدم خسارت بیمه‌نامه‌اش را به شخص دیگری انتقال دهد. در این حالت انتقال تخفیف بیمه‌نامه تنها در یک خانواده و بین مادر، پدر و فرزندان امکان‌پذیر است. در انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث باید به قانون خودروهای مشابه دقت داشت. قانون خودروهای مشابه به این صورت است که انتقال تخفیف بیمه‌نامه تنها بین خودروهایی با کاربری مشابه امکان‌پذیر است و امکان انتقال تخفیف بیمه‌نامه از خودروی سواری به بارکش وجود ندارد.

 1. بعد از گم‌شدن بیمه شخص ثالث چه روندی را باید طی کرد؟

اولین قدم بعد از گم‌شدن بیمه شخص ثالث گزارش فوری آن به نمایندگی بیمه است. برای دریافت گواهی ابتدا باید به مجتمع بیمه‌ای که بیمه‌نامه از آن صادر شده است مراجعه کرد. در صورتی که فرد شرکت بیمه خود را فراموش کرده است، می‌تواند با هریک از موارد شماره پلاک خودرو، شماره شاسی، شماره موتور یا شماره بیمه‌نامه از طریق سایت بیمه مرکزی مشخصات بیمه‌نامه را استعلام کند. مدارک لازم جهت ارائه به مجتمع بیمه نیز سند خودرو و کارت شناسایی است. صدور گواهی بیمه شخص ثالث رایگان است.

 1. آیا امکان صدور المثنی برای بیمه‌نامه شخص ثالث وجود دارد؟

در صورت مفقودی بیمه‌نامه، امکان صدور المثنی برای بیمه‌نامه شخص ثالث وجود ندارد؛ اما گواهی مفقودی صادر خواهد شد.

 1. آیا با گم شدن بیمه نامه تخفیفات عدم خسارت از بین می رود؟

ارزش قانونی این گواهی مفقودی بیمه نامه هیچ تفاوتی با اصل بیمه‌نامه ندارد. نمایندگی بیمه تخفیف عدم خسارت و مشخصات دیگر بیمه‌نامه قبلی را استعلام می‌کند و در گواهی بیمه شخص ثالث درج می‌کند. در صورتی‌که بعدها شخص در حادثه رانندگی دچار خسارت شود الحاقیه‌ای مبنی بر استفاده از بیمه شخص ثالث و از بین رفتن تخفیف عدم خسارت ضمیمه گواهی بیمه خواهد شد.

 1. آیا بیمه شخص ثالث خسارت وارده به راننده فاقد گواهینامه را می پردازد؟

در صورتی که راننده مسبب حادثه گواهینامه نداشته باشد جبران تمامی خسارت وارده بر عهده خودتان است و شرکت بیمه هیچ هزینه‌ای را بر عهده نخواهد گرفت.

 1. آیا امکان فسخ بیمه شخص ثالث وجود دارد؟

خیر بیمه ثالث عقد لازم است و به هیچ وجه قابل فسخ نیست.

 1. آیا اگر اقساط بیمه به تاخیر بیفتد و پرداخت نشود، باعث فسخ آن می‌شود؟

خیر. چون بیمه شخص ثالث عقد لازم بوده و تاخیر پرداخت قسط سبب فسخ آن نمی‌شود.

 1. تخفیف بیمه شخص ثالث خودوری من چگونه محاسبه می‌شود؟

تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث که در بیمه نامه بعضا به اختصار ت ع خ درج می گردد، بدین صورت محاسبه می شود:

 1. در صورتی که درسال قبل خسارتی نداشته باشد به تخفیفات سال قبل 5% اضافه می گردد. بطور مثال اگر در بیمه نامه سال قبل مقدار 10% تخفیف عدم خسارت درج شده باشد، تخفیف بیمه نامه جدید 15% محاسبه می گردد.
 2. درصورتی که بیمه نامه سال قبل دارای خسارت باشد جریمه استفاده از بیمه نامه از مجموع تخفیفات کسر میگردد. برای مثال اگر بیمه نامه دارای 70% تخفیف عدم خسارت باشد و یکبار خسارت مالی داشته باشد، 20% از مجموع تخفیفات بیمه گذار کسر می گردد.

نکته : در صورتی که از پوشش حوادث راننده استفاده نشده باشد، 5% تخفیف عدم خسارت پوشش حوادث راننده محفوظ است.

 1. در چه صورتی برای دریافت خسارت نیاز به داشتن کروکی پلیس نمی باشد؟

در کلیه شرکت‌های بیمه‌گر در صورت بروز تصادف تا سقف حداقل تعهد مالی که در سال 99 معادل 11 میلیون تومان نیازی به کروکی و گزارش نیست. اما در برخی از تصادفات خاص مانند تصادف‌های زنجیره‌ای، نیاز یا عدم نیاز به کروکی و گزارش بستگی به نظر افسر واقع در صحنه تصادف خواهد داشت.

 1. برای مراکز پرداخت خسارت چه مدارکی نیاز دارم؟

کروکی سازشی و غیر سازشی، بیمه نامه، کارت شناسایی، گواهینامه، کارت ماشین

 1. روند پرداخت خسارت سیار به چه صورت است؟

تفاوتی که با روال عادی بیمه دارد این است که ارزیابی به صورت سیار و در محل انجام می‌گیرد. اما پرداخت طبق روال عادی و مراجعه به شرکت بیمه انجام می‌گیرد.

 1. صندوق تأمین خسارت بدنی چیست؟

صندوق تأمين خسارت‌هاي بدني به جهت حمايت از زيان‌ديدگان حوادث‌رانندگي، براساس ماده 10 قانون بيمه اجباري مسئوليت مدني دارندگان وسايل نقليه موتوري زميني در مقابل اشخاص ثالث  که به دلايل زير قابل پرداخت نيستند تأسيس شد.

- فقدان يا انقضاء بيمه‌نامه.

- بطلان قرارداد بيمه.

- تعليق تأمين بيمه‌گر.

- فرارکردن و يا شناخته نشدن مسؤول حادثه.

- ورشکستگي بيمه‌گر.

- يا به طور کلي خسارت‌هاي بدني خارج از شرايط بيمه نامه ( به استثناء موارد مطرح در ماده 7)

 1. ثبت نام در یادآور بیمه چگونه عمل می کند؟

یک هفته قبل از اتمام تاریخ به شما پیامکی فرستاده میشود تا تاریخ تمدید بیمه نامه‌تان را به شما یادآوری شود تا مشمول جریمه دیرکرد و عواقب ناشی از نداشتن بیمه نامه نشوید.

 1. چگونه می‌توان از اصالت بیمه‌نامه خودرو مطمئن شد؟

برای بررسی اصالت بیمه‌نامه خودرو شخص ثالث، می‌توانید با مراجعه به سایت بیمه مرکزی و سامانه سنهاب، با وارد کردن شماره بیمه‌نامه خود از اصالت آن اطمینان حاصل نمایید. همچنین امکان بررسی اصالت بیمه‌نامه از طریق ارسال پیامک به شماره 30002621 وجود دارد. کافیست تا با ارسال اطلاعات مورد نظر به صورت (شماره بیمه‌نامه*کد ملی بیمه‌گذار*1) در قالب پیامک به شماره مذکور، از اصالت بیمه‌نامه خود مطمئن شوید.

تغییرات قانون بیمه شخص ثالث در سال 96

قانون بیمه شخص ثالث در سال 97 دست‌خوش تغییراتی شده است. هرکس به‌عنوان بیمه‌گزار بیمه شخص ثالث بهتر است درباره این تغییرات اطلاعات کافی داشته باشد. قانون جدید بیمه شخص ثالث در موارد زیر دچار تغییراتی شده است که به توضیح درباره آن‌ها می‌پردازیم:

 1. الحاقیه بیمه شخص ثالث

در سال‌های گذشته بیمه‌گزارانی که سررسید بیمه‌نامه‌شان ابتدای سال شمسی نبود، موظف بودند با اعلام نرخ جدید حق بیمه از جانب بیمه مرکزی، مابه‌تفاوت حق بیمه را بپردازند تا بتوانند حداقل میزان پوشش مالی را برای بیمه‌نامه خود تهیه کنند. این مابه‌تفاوت در قالب الحاقیه‌ای ارائه می‌شد که هر ساله دغدغه بسیاری از رانندگان بود. خوشبختانه در سال 96 الحاقیه حذف شده است و در صورت بروز خسارت، مابه‌تفاوت مبلغ ناشی از افزایش نرخ دیه و حق بیمه توسط صندوق خسارات بدنی پرداخته می‌شود و دیگر نگرانی بابت خرید الحاقیه وجود ندارد.

 1. بیمه شخص ثالث برای رانندگان سابقه‌دار!

در قانون جدید بیمه شخص ثالث نرخ این بیمه برای رانندگان با نمره منفی بالا و سابقه تخلفات رانندگی زیاد با سایر افراد فرق می‌کند. قطعاً این افراد باید حق بیمه بیشتری نسبت به افراد کم تخلف بپردازند زیرا ریسک خسارت این افراد بیشتر است.

 1. برخورد قانون جدید بیمه شخص ثالث با متقلبان

در قانون جدید بیمه شخص ثالث درصورتی‌که فردی با صحنه‌سازی و تقلب اقدام به دریافت خسارت از بیمه کند، به حبس تعزیری محکوم می‌شود و باید دو برابر مبلغ خسارت دریافت شده از بیمه را پرداخت کند.

در این قانون راننده مقصر حادثه تحت هیچ شرایطی زندانی نمی‌شود.

 1. رانندگان متخلف و پرداخت خسارت بیمه شخص ثالث

مطابق قانون جدید بیمه شخص ثالث درصورتی‌که راننده مقصر به دلیل رعایت نکردن قوانین راهنمایی و رانندگی باعث بروز حادثه شده باشد، باید بخشی از خسارت وارد شده را پرداخت کند.

 1. جریمه برای شرکت‌های بیمه

این قانون برای شرکت‌های بیمه هم در شرایطی جریمه در نظر گرفته است. اگر مدارک بیمه‌گزار کامل باشد و دادگاه رأی مبنی بر دریافت خسارت به نفع بیمه‌گزار داده باشد، درصورتی‌که شرکت بیمه در پرداخت خسارت تأخیر کند باید جریمه بپردازد.

 1. تغییرات بیمه حوادث راننده

در قانون جدید بیمه شخص ثالث به راننده مقصر هم توجه شده است. در این قانون خسارات جانی راننده مقصر مطابق بیمه‌نامه پرداخت می‌شود؛ درصورتی‌که در قانون قدیم فقط فوت و نقص عضو تحت پوشش بیمه حوادث راننده قرار می‌گرفت.

 1. شرکت‌های بیمه از ارگان‌های مقصر خسارت بگیرند

درصورتی‌که حادثه رخ داده به علت خرابی راه، نبود علائم راهنمایی و رانندگی و... باشد، شرکت بیمه می‌تواند نسبت به دریافت خسارت از ارگان مربوطه اقدام کند. میزان خسارت طبق رأی دادگاه اعلام می‌شود.

تغییرات قانون بیمه شخص ثالث در سال 97

در ابتدای سال 97 قانون بیمه شخص ثالث دستخوش تغییراتی شد. بنابراین محاسبه بیمه شخص ثالث از این پس تغییر می‌کند. تغییرات اعمال شده در این قانون در سال 97 عبارت است از:

حذف کوپن بیمه شخص ثالث

کوپن بیمه شخص ثالث در سال 97 حذف شده است و بیمه‌نامه شخص ثالثی که از این به بعد خریداری می‌کنید کوپن ندارد. با اینکه کوپن بیمه نشان دهنده تعداد خسارت خودرو محسوب می‌شود ولی از آنجا که اطلاعات هر فرد در سیستم بیمه موجود است لذا حضور کوپن بیمه خیلی ضروری نیست.

محاسبه تخفیف‌های بیمه شخص ثالث

قانون تخفیف‌های بیمه شخص ثالث در سال 97 نیز تغییر کرده است. از این به بعد اگر فرد تصادف کند و از بیمه خود استفاده کند، تخفیف‌های او به‌طور کامل از بین نمی‌رود و فقط مقداری از آن کم می‌شود. به‌طور مثال در تصادف اول 20 درصد از تخفیف بیمه و در تصادف دوم 30 درصد از آن از بین می‌رود. از طرف دیگر سالانه به‌جای 10 درصد فقط 5 درصد به میزان تخفیف‌های بیمه شخص ثالث اضافه می‌شود.

خرید بیمه شخص ثالث

بعد از پرداختن به موارد مهم در مورد بیمه شخص ثالث نوبت به بررسی نکات مهم در خرید این بیمه می‌رسد.

در گذشته خرید بیمه شخص ثالث عمدتاً از طریق دفاتر نمایندگی بیمه انجام می‌شده است. امروزه تمامی صنایع به سمت الکترونیک شدن پیش می‌روند. صنعت بیمه نیز از این قاعده مستثنی نیست. بیمی لایک اولین اپلیکیشن فروش آنلاین بیمه است که در آن امکان مقایسه بیمه‌ها و شرکت‌های متفاوت وجود دارد و نتیجه آن خریدی آگاهانه خواهد بود. از طرفی در این سامانه همان‌طور که پیش‌تر توضیح داده شد محدودیت مکان و زمان وجود ندارد و می‌توان در هر ساعتی از شبانه‌روز و از هر شهری در ایران خرید بیمه را انجام داد تا طی حداکثر یک شبانه‌روز صدور بیمه‌نامه انجام شود. از طرفی سرعت صدور بالا و صرفه‌جویی در زمان و هزینه رفت‌و‌آمد از مزایای دیگر خرید اینترنی بیمه شخص ثالث از بیمی لایک هستند.

در ادامه به توضیح مراحل خرید بیمه شخص ثالث از سامانه بیمی لایک می‌پردازیم:

 1. ورود به وب‌سایت یا اپلیکیشن بیمی لایک
 2. انتخاب نوع خودرو و مدل خودرو و سال ساخت
 3. وارد کردن سابقه عدم خسارت-عدد ت‌ع‌خ درج شده روی آخرین بیمه‌نامه با مدت اعتبار بیمه‌نامه جمع شود.
 4. وارد کردن تاریخ اتمام یا همان سررسید بیمه‌نامه و مقایسه قیمت
 5. تغییر مدت اعتبار، کاربری خودرو و پوشش به انتخاب خود
 6. مقایسه قیمت و کیفیت شرکت‌های مختلف و ثبت سفارش
 7. ثبت‌نام یا ورود به حساب کاربری
 8. آپلود عکس پشت و روی کارت ماشین و بیمه‌نامه (کیفیت عکس‌ها به گونه‌ای باشد که خواندن اطلاعات آن‌ها امکان‌پذیر باشد. تمامی کوپن‌های بیمه‌نامه در عکس بیمه‎نامه مشخص باشند.)
 9. ثبت جزئیات محل ارسال بیمه‌نامه
 10. مطالعه قوانین و شرایط و تایید در صورت پذیرفتن
 11. پرداخت آنلاین

بعد از انجام این مراحل از طرف تیم پشتیبانی بیمی لایک با بیمه‌گزار تماس گرفته می‌شود تا هماهنگی لازم در مورد ساعت ارسال بیمه‌نامه انجام شود.

در خرید از سامانه بیمی لایک هیچ مبلغ اضافه‌ای نسبت به نمایندگی‌های بیمه دریافت نمی‌شود.

خرید از سامانه بیمی لایک به صورت ساده طراحی شده است تا شخص حین فرآیند خرید دچار سردرگمی و اشتباه نشود. با این حال، در هر لحظه‌ای که نیاز به مشاوره با ما داشتید، می‌توانید از بخش چت وب‌سایت یا به وسیله تماس تلفنی، با ما در تماس باشید.

روش محاسبه حق بیمه شخص ثالث

عوامل بسیاری بر تعیین نرخ بیمه شخص ثالث و نرخ نهایی حق بیمه موثر می باشد. در ادامه به بررسی همه فاکتورها خواهیم پرداخت:

 1. حق بیمه پایه ابلاغ شده توسط بیمه مرکزی

عامل اصلی محاسبه حق بیمه شخص ثالث و میزان پوشش های جانی و مالی که روی بیمه نامه منظور می شود، دیه کامل یک انسان (مرد مسلمان) در ماه حرام است. عموما میزان دیه بصورت سالانه و در پایان سال و ابتدای سال جدید بر اساس رای قوه قضائیه اعلام می شود که بطور مثال: برای سال ۱۳۹9 دیه کامل در ماه حرام 440 میلیون تومان و برای ماه های عادی 330 میلیون تومان تصویب شده است. بر اساس دیه ماه های حرام و عادی و میزان پوشش مالی پایه، قیمت پایه برای بیمه ثالث محاسبه می شود که با اضافه و کم شدن تخفیفات و سایر شرایط بیمه نامه، قیمت بیمه ثالث محاسبه و اعلام می شود.

 1. نوع، مدل و سال ساخت وسیله نقلیه

در بیمه ثالث نوع وسیله نقلیه بر اساس قدرت و سیلندر خودرو تقسیم بندی می شود با بالا رفتن تعداد سیلندر خودرو حق بیمه ثالث بیشتر می شود. همچنین مدل و سال ساخت خودرو به علت فرسودگی و افزایش ریسک وقوع حادثه، تاثیر مستقیم بر محاسبه نرخ حق بیمه دارد.

 1. کاربری خودرو

کاربری خودرو از عوامل موثر و تعیین کننده میزان ریسک خودرو می باشد، برای مثال خودروهایی که کاربری تاکسی داشته باشند، در معرض حوادث رانندگی بیشتری بوده و بالتبع باید حق بیمه های بیشتری را پرداخت کنند. برای همین موضوع در بیمه ثالث کاربری خودرو بر اساس شخصی،تاکسی (درون شهری و برون شهری)، بارکش، آمبولانس و .... تقسیم بندی می شود. میزان افزایش حق بیمه طبق ماده 18 قانون بیمه شخص ثالث برای خودروی سواری با کاربری تاکسی برون شهری به میزان 20 درصد مشمول افزایش حق بیمه پایه می‌گردند.

در جدول ذیل که هرساله توسط بیمه مرکزی محاسبه و منتشر می‌گردد جزئیات مربوط به حق بیمه پایه سال 99 براساس کاربری تعیین گردیده است.

 1. پوشش های بیمه نامه

پوشش مالی بیمه نامه در واقع تعهد شرکت بیمه گر در مقابل خسارت های وارده به اموال اشخاص ثالث را مشخص می نماید. همانطور که در بالا گفته شد میزان حداقل و حداکثر پوشش مالی بیمه نامه بر اساس دیه اعلامی از سوی قوه قضائیه تعیین می شود. در سال 1399 حداقل پوشش مالی 11 میلیون تومان می باشد که تا مبلغ 220 میلیون تومان قابل افزایش است. بیمه گذار با انتخاب پوشش مالی بالاتر از خدمات بیشتری استفاده می نماید.

 1. مدت اعتبار بیمه‌نامه

مدت اعتبار بیمه نامه شخص ثالث یکی از عوامل موثر بر نرخ حق بیمه بیمه شخص ثالث می باشد. معمولا بیمه نامه های ثالث یکساله می باشند اما امکان خرید بیمه نامه کوتاه مدت (یک روزه تا  چند ماهه) نیز وجود دارد. در نظر داشته باشید که خرید بیمه نامه شش ماهه به معنی پرداخت نصف حق بیمه یکساله نمی باشد، بنابراین خرید بیمه نامه یکساله از لحاظ اقتصادی به صرفه است.

 1. تخفیفات عدم خسارت بیمه شخص ثالث

در صورتی که خودروی شما در مدت ‌بیمه‌نامه دچار حادثه نشده باشد شرکت بیمه موظف است به تعداد سال‌های عدم استفاده از بیمه ثالث به بیمه گزار تخفیف دهد.

تخفیف عدم خسارت

سال

اول

سال

دوم

سال

 سوم

سال

چهارم

سال

پنجم

سال

 ششم

سال

 هفتم

سال

 هشتم

سال

 نهم

سال

دهم

سال

 یازدهم

سال

دوازدهم

سال

 سیزدهم

سال

 چهاردهم

درصد تخفیف

۵%

۱۰%

۱۵%

۲۰%

۲۵%

۳۰%

۳۵%

۴۰%

۴۵%

۵۰%

۵۵%

۶۰%

۶۵%

۷۰%

یک نکته جالب این که بر اساس قانون جدید بیمه شخص ثالث تخفیفات بیمه ثالث با یک بار خسارت و کنده شدن یک کوپن بیمه نامه از بین نمی روند و فقط تخفیفات بیمه نامه بر اساس خسارات ایجاد شده پلکانی کاهش می یابند.

تعداد خسارت

یک بار

دو بار

سه بار و بیشتر

مالی

20 درصد

30 درصد

40 درصد

جانی

30 درصد

70 درصد

100 درصد

 1. جریمه دیر کرد بیمه شخص ثالث

تمدید به موقع بیمه نامه شخص ثالث الزامیست و می بایست قبل از تاریخ اتمام بیمه نامه صورت گیرد. در صورت عدم تمدید بموقع بیمه نامه، به ازای هر روز دیرکرد می بایست جریمه پرداخت شود. جریمه دیر کرد بیمه شخص ثالث به مبلغ بیمه نامه شخص ثالث اضافه می شود. نرخ جریمه بیمه بر اساس نوع خودرو و به صورت روز شمار به مدت یکسال (365 روز) محاسبه می شود. درصورتی که جرایم دیرکرد بیش از یکسال شمسی باشد کلیه تخفیفات عدم خسارت از بیمه ثالث به حالت تعلیق درآمده و حق بیمه ی بیمه نامه دوبرابر می گردد .

جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث چگونه محاسبه میشود؟

این سوال ممکن است برای شما به وجود بیاید که نحوه محاسبه بیمه شخص ثالث چگونه است؟ در واقع جریمه دیرکرد هر روز برابر است با حق‌بیمه کامل بدون تخفیف یک‌سال آن ماشین تقسیم بر365. جریمه دیرکرد به حق‌بیمه سال جدید اضافه می‌شود. در صورتی که خودرویی توقیف و در پارکینگ راهنمایی و رانندگی باشد، مشمول جریمه دیرکرد ثالث نمی‌شود.

نحوه پرداخت خسارت

 تعیین خسارت و پرداخت غرامت بر مبنای نوع خسارت وارده به دو دسته خسارت مالی و خسارت جانی تقسیم می گردد. در ادامه به بررسی هر یک از انواع پرداخت خسازت می پردازیم:

تصادف رانندگی منجر به خسارت جانی

در صورتی که در یک حادثه منجر به آسیب بدنی و نقص عضو یا فوت کسی شود، راننده مقصر موظف است ظرف مدت 5 روز با ارائه مدارک و مستندات به شرکت بیمه مورد نظر اعلام خسارت نماید. بهتر است بدانید در مواقعی ممکن است در یک حادثه 2 نفر یا بیشتر مسبب حادثه باشند. در این شرایط تا مشخص شدن میزان مقصر بودن هر یک و تشکیل دادگاه فرآیند اعلام خسارت به بیمه به تعویق می افتد. ممکن است در یک حادثه خسارت مالی و جانی هر دو باهم رخ دهد. به دلیل زمانبر بودن مختومه شدن پرونده خسارت جانی تا رای دادگاه، در این حالت با درخواست طرفین، نامه تسویه خسارت مالی از دادگاه اخذ و به شرکت بیمه‌‌گر جهت پرداخت خسارت ارائه می گردد.

بر اساس ماده 14 قانون بیمه مسئولیت مدنی دارندگان وسیله نقلیه زمینی جهت دریافت خسارت جانی (دیه) مدارکی ذیل جهت تشکیل پرونده ثالث تعیین شده است:

 • اصل و کپی گزارش کارشناس راهنمایی و رانندگی یا نظریه کارشناس رسمی دادگستری و مراجع قضائی
 • ارائه اصل بیمه نامه شخص ثالث
 • ارائه کپی گواهینامه مقصر حادثه
 • ارائه اصل و کپی مدارک شناسائی زیاندیده (مصدوم یا متوفی)
 • ارائه مدارک خلاصه پرونده زیاندیده از مراکز درمانی تحت درمان
 • ارائه اصل مدارک پزشکی قانونی
 • ارائه اصل و کپی مدارک مالکیت وسیله نقلیه
 • ارائه جواز دفن یا گواهی فوت به همراه شناسنامه باطل شده

تصادف رانندگی منجر به خسارت مالی

پرداخت خسارت مالی در زمان وارد شدن خسارت بر اساس شرایط وقوع آن و مدارک و مستندات به سه تقسیم می شود:

الف) تشکیل پرونده بدون کروکی

چنانچه خسارت وارد شده به زیاندیده تا سقف حداقل تعهدات مالی قانونی باشد، با شرط رعایت موارد ذیل پرونده خسارت تشکیل و پرداخت می‌شود:

عدم وجود اختلاف بین زیاندیده و مقصر حادثه

ارائه گواهینامه معتبر رانندگی از سوی طرفین

ارائه بیمه نامه شخص ثالث و اصالت آن از سوی طرفین
با فراهم بودن شرایط فوق و مراجعه طرفین به شرکت بیمه‌گر و اعلام خسارت گرونده خسارت تشکیل شده، پس از ارزیابی کارشناس شرکت بیمه و تکمیل فرم های مربوطه با امضای طرفین فرآیند پرداخت خسارت شروع می گردد. در این حالت زیاندیده با مجوز کارشناس مربوطه اقدام به تعمیر خودرو نموده و پس از آن زیاندیده برای بازدید سلامت خودرو بار آخر به شرکت مورد نظر مراجعه نموده و طی چک مبلغ خسارت اخذ می گردد.

ب)تشکیل پرونده با كروكي سازشی

در صورتی که حداقل یکی از شرایط زیر اتفاق بیوفتد برای پرداخت خسارت باید کروکی تهیه گردد.

 • هر دو راننده در وقوع حادثه مقصر باشند.
 • حداقل یکی از وسایل نقلیه فاقد بیمه شخص ثالث باشد.
 • حادثه در جریان برخورد بیش از 2 ماشین اتفاق بیوفتد. (برای مثال تصادفات زنجیره ای )
 • در صورتی که شهر محل سکونت راننده مقصر حادثه و زیاندیده متفاوت باشد.
 • در صورتی که طرفین در مقصر بودن یکدیگر اختلاف داشته باشند.
 • به تشخیص کارشناس راهنمایی و رانندگی و یا پلیس راهور نیاز به ترسیم کروکی باشد.

ج) تشكيل پرونده با كروكي غيرسازشی

در صورتی که در یک حادثه خسارت وارده بیش از سقف حداقل تعهدات مالی قانونی باشد یا حادثه دارای خسارت جانی نیز باشد برای دریافت خسارت نیاز به کروکی غیر سازشی می باشد. لازم است بدانید که در مواردی که طرفین (راننده مسبب حادثه و زیاندیده) اختلافاتی از جمله دریافت افت قیمت خودرو و ... اختلاف داشته باشند از کروکی غیر سازشی برای دریافت خسارت استفاده می‌شود.

مبلغ دیه چقدر می باشد؟ ماه های حرام کدام است؟

حداقل مبلغ بيمه در قانون بیمه شخص ثالث، در بخش خسارت بدني معادل حداقل ديه يك مرد مسلمان در ماه هاي حرام می باشد که هرساله توسط قوه قضائیه این مبلغ اعلام می گردد. در سال 99 دیه کامل در ماه حرام 440 میلیون تومان و در ماه غیر حرام 330 میلیون تومان تعیین شده است. این بدان معنی است که اگر فوت ناشی از حوادث رانندگی در ماه های حرام ( ذی‌القعده، ذی‌الحجه، محرم و رجب) اتفاق افتد میزان دیه 440 میلیون تومان بوده و در سایر ماه ها مبلغ 330 میلیون تومان .

زمان مناسب برای تمدید بیمه شخص ثالث

طبق قانون، بیمه نامه از ساعت صفر تاریخ شروع بیمه نامه تا ساعت 24 ب تاریخ انقضای بیمه نامه اعتبار دارد. بنابراین تمدید بیمه نامه می بایست قبل از اتمام بیمه نامه قبلی صورت گیرد. همانطور که میدانید پایان ساعات اداری و تعطیلات و هر گونه دلیل دیگر مانع از جریمه و جبران خسارت احتمالی نمی‌گردد.

بهترین زمان مناسب برای تمدید بیمه‌نامه بین 4 روز الی یه هفته زودتر از تاریخ انقضای بیمه‌نامه است. البته تمدید زودتر هیچ گونه صرفه اقتصادی ندارد.

اما در این فاصله اگر تصادفی اتفاق بیافتد چه پیش می‌آید؟ در این حالت با توجه به اینکه بیمه نامه جدید از تاریخ اتمام بیمه نامه قبلی شروع می شود. جبران خسارت فعلی تحت پوشش بیمه نامه قبلی خواهد بود در این حالت با مراجعه به نمایندگی مورد نظر پس از صدور الحاقیه کسر تخفیفات، بیمه نامه قبلی خود را می توانید دریافت نمایید.

بیمه اقساطی

خرید قسطی بیمه شخص ثالث کمک بزرگی است به افرادی که امکان پرداخت یکجای حق بیمه را ندارند و تمایل دارند به صورت قسطی خرید نمایند. امکان خرید قسطی بیمه شخص ثالث از طریق سایت بیمی لایک فراهم شده است کافی است که شرکت بیمه ای که می خواهید بیمه شخص ثالث را یصورت قسطی بخرید، انتخاب کنید از کدام شرکت می‌خواهید بیمه شخص ثالث را به صورت قسطی بخرید. پس از انتخاب و در زمان ثبت سفارش تعداد و مبلغ اقساط به شما نشان داده می‌شود. هزینه پیش پرداخت بیمه شخص ثالث در ابتدا باید از طریق درگاه بانکی پرداخت شود. باقیمانده را مطابق توضیحات درج شده و به صورت چک صیاد در فاصله‌های زمانی مشخص شده از زمان خرید بیمه به حساب شرکت بیمه واریز نمایید. یعنی تاریخ اولین چک باید برای یک ماه بعد از خرید و تاریخ چک های بعدی به همین صورت برای ماه های بعدی درج گردد. ممکن است شرکتی که سال قبل از آن بیمه شخص ثالث خریده‌اید، بیمه‌نامه را به صورت قسطی ارایه ندهد و ناچار به تغییر شرکت خود باشید، در این صورت نگران تخفیفات خود نباشید کلیه سوابق بیمه ای تان در شرکت بیمه جدید منتقل می گردد. همین حالا می توانید خرید اقساطی بیمه شخص ثالث را از سایت بیمی لایک انجام دهید.

خرید بیمه شخص ثالث

با توجه به گسترش و فراگیری خدمات الکترونیک، صنعت بیمه نیز در راستای بهبود کیفیت ارائه خدمات همسو با سایر صنایع به سمت الکترونیک شدن پیش می رود. روش های گوناگونی برای خرید بیمه نامه شخص ثالث وجود دارد. خرید بیمه نامه در گذشته با مراجعه به دفاتر نمایندگی بیمه و پر کردن فرم پیشنهاد انجام میگرفت. با توجه به زمانبر بودن این فرآیند امکان مقایسه قیمت و پوشش های بیمه نامه از شرکت های بیمه مختلف وجود نداشت. بیمی لایک این امکان را فراهم آورده است به جهت خرید بیمه شخص ثالث، مقایسه و انتخاب بهترین بیمه آسان تر صورت بگیرد . در ادامه به توضیح مراحل خرید بیمه شخص ثالث از سامانه بیمی لایک می‌پردازیم: در ادامه به توضیح مراحل خرید بیمه شخص ثالث از سامانه بیمی لایک می‌پردازیم: 1. ورود به وب‌سایت بیمی لایک 2. انتخاب نوع خودرو و مدل خودرو و سال ساخت 3. وارد کردن سابقه تخفیف عدم خسارت (اختصاراٌ ت ع خ) 4. وارد کردن تاریخ اتمام یا همان سررسید بیمه‌نامه و مقایسه قیمت 5. تغییر مدت اعتبار، کاربری خودرو و پوشش به انتخاب خود 6. مقایسه قیمت و کیفیت شرکت‌های مختلف و ثبت سفارش 7. ثبت‌نام یا ورود به حساب کاربری 8. آپلود عکس پشت و روی کارت ماشین و بیمه‌نامه (کیفیت عکس‌ها به گونه‌ای باشد که خواندن اطلاعات آن‌ها امکان‌پذیر باشد. ) 9. ثبت آدرس کامل محل ارسال بیمه‌نامه 10. مطالعه قوانین و شرایط و تایید در صورت پذیرفتن 11. پرداخت آنلاین بعد از انجام این مراحل از طرف تیم پشتیبانی بیمی لایک با بیمه‌گزار تماس گرفته می‌شود تا هماهنگی لازم در مورد ساعت ارسال بیمه‌نامه انجام شود. در خرید از سامانه بیمی لایک هیچ مبلغ اضافه‌ای نسبت به نمایندگی‌های بیمه دریافت نمی‌شود. خرید از سامانه بیمی لایک به صورت ساده طراحی شده است تا شخص حین فرآیند خرید دچار سردرگمی و اشتباه نشود. با این حال، در هر لحظه‌ای که نیاز به مشاوره با ما داشتید، می‌توانید از بخش چت وب‌سایت یا به وسیله تماس تلفنی، با ما در تماس باشید.

ورود به سایت
ورود به سایت
فراموشی رمز عبور
ثبت نام در سایت
وب اپلیکیشن بیمی لایک را به صفحه اصلی موبایل خود اضافه کنید
۱
در نوار پایین دکمه “Share” را انتخاب کنید.
۲
منوی بازشده را به چپ (به سمت بالا برای ios ورژن ۱۳ به بعد) بکشید و گزینه “Add to home screen” را انتخاب کنید.
۳
در مرحله بعد در قسمت بالا روی Add کلیک کنید.