مطابق بخشنامه بیمه مرکزی و هماهنگی انجام شده با پلیس راهور، نیازی به داشتن نسخه کاغذی بیمه شخص ثالث نمی باشد.
مطابق بخشنامه بیمه مرکزی و هماهنگی انجام شده با پلیس راهور، نیازی به داشتن نسخه کاغذی بیمه شخص ثالث نمی باشد.
لوگوی بیمی لایک
قبلی
بعدی
قبلی
بعدی

درباره بیمه شخص ثالث

بیمه شخص ثالث در بین رشته های بیمه ای بیشترین سهم بازار را به خود اختصاص داده و جزو پرطرفدارترین بیمه نزد ایرانیان است. بیمه ثالث یک بیمه اجباری است که نداشتن آن برای وسیله نقلیه میتواند عواقب جبران ناپذیری را برای راننده مسبب حادثه داشته باشد.

اما شخص ثالث کیست و بیمه شخص ثالث شامل چه پوشش هایی می باشد؟

منظور از شخص ثالث در این بیمه نامه کلیه افراد زیان دیده توسط راننده مقصر حادثه می باشد. بیمه شخص ثالث کلیه خسارت های جانی و مالی وارد شده به اشخاص ثالث را تا سقف تعهدات بیمه جبران می نماید. همچنین در صورتی که طی حادثه راننده مسبب حادثه دچار آسیب بدنی شده باشد بیمه حوادث راننده خسارت های به وجود آمده را جبران می نماید.

خدمات بیمه شخص ثالث توسط کلیه شرکت های بیمه و مطابق قانون مصوب سال 1395 با نرخ های تقریبا یکسانی به مشتریان ارائه می شود.

بیمی لایک، می کوشد با استفاده از منابع معتبر و تجربیات حاصل از چندین سال فعالیت در صنعت بیمه، شما را در انتخاب بهتر و دقیق تر همراهی نماید.

خطرات تحت پوشش

تعهدات بیمه شخص ثالث در دو دسته پوشش های مالی و جانی قرار میگیرند. پوشش جانی کلیه خسارات و آسیب های بدنی وارده به اشخاص ثالث را شامل می شود. این خسارات شامل غرامت فوت و نقص عضو و هزینه های درمانی زیاندیدگان می باشد. پوشش مالی خسارات وارده به وسیله نقلیه و اموال زیاندیده (به جز راننده) را تا سقف تعهدات بیمه گر جبران می نماید. حداقل پوشش مالی در سال 99 معادل 11 میلیون ریال می باشد که بیمه گذاران با پرداخت حق بیمه بیشتر می توانند آن را افزایش دهند. سقف افزایش حق بیمه در شرکت های بیمه متفاوت است و حداقل بین 300 میلیون ریال تا نصف دیه یک مرد مسلمان در ماه غیر حرام ( خودروی متعارف ) که درسال 98 معادل 1540 میلیون ریال می باشد قابل افزایش می باشد. همچنین بیمه شخص ثالث خسارت های جانی وارده به راننده مسبب حادثه را جبران می نماید با این تفاوت که مبنای آن دیه مرد مسلمان در ماه های غیر حرام می باشد.

روش محاسبه حق بیمه شخص ثالث

عوامل بسیاری بر تعیین نرخ بیمه شخص ثالث و نرخ نهایی حق بیمه موثر می باشد. در ادامه به بررسی همه فاکتورها خواهیم پرداخت:

 1. حق بیمه پایه ابلاغ شده توسط بیمه مرکزی

عامل اصلی محاسبه حق بیمه شخص ثالث و میزان پوشش های جانی و مالی که روی بیمه نامه منظور می شود، دیه کامل یک انسان (مرد مسلمان) در ماه حرام است. عموما میزان دیه بصورت سالانه و در پایان سال و ابتدای سال جدید بر اساس رای قوه قضائیه اعلام می شود که بطور مثال: برای سال ۱۳۹9 دیه کامل در ماه حرام 440 میلیون تومان و برای ماه های عادی 330 میلیون تومان تصویب شده است. بر اساس دیه ماه های حرام و عادی و میزان پوشش مالی پایه، قیمت پایه برای بیمه ثالث محاسبه می شود که با اضافه و کم شدن تخفیفات و سایر شرایط بیمه نامه، قیمت بیمه ثالث محاسبه و اعلام می شود.

 1. نوع، مدل و سال ساخت وسیله نقلیه

در بیمه ثالث نوع وسیله نقلیه بر اساس قدرت و سیلندر خودرو تقسیم بندی می شود با بالا رفتن تعداد سیلندر خودرو حق بیمه ثالث بیشتر می شود. همچنین مدل و سال ساخت خودرو به علت فرسودگی و افزایش ریسک وقوع حادثه، تاثیر مستقیم بر محاسبه نرخ حق بیمه دارد.

 1. کاربری خودرو

کاربری خودرو از عوامل موثر و تعیین کننده میزان ریسک خودرو می باشد، برای مثال خودروهایی که کاربری تاکسی داشته باشند، در معرض حوادث رانندگی بیشتری بوده و بالتبع باید حق بیمه های بیشتری را پرداخت کنند. برای همین موضوع در بیمه ثالث کاربری خودرو بر اساس شخصی،تاکسی (درون شهری و برون شهری)، بارکش، آمبولانس و .... تقسیم بندی می شود. میزان افزایش حق بیمه طبق ماده 18 قانون بیمه شخص ثالث برای خودروی سواری با کاربری تاکسی برون شهری به میزان 20 درصد مشمول افزایش حق بیمه پایه می‌گردند.

در جدول ذیل که هرساله توسط بیمه مرکزی محاسبه و منتشر می‌گردد جزئیات مربوط به حق بیمه پایه سال 99 براساس کاربری تعیین گردیده است.

 1. پوشش های بیمه نامه

پوشش مالی بیمه نامه در واقع تعهد شرکت بیمه گر در مقابل خسارت های وارده به اموال اشخاص ثالث را مشخص می نماید. همانطور که در بالا گفته شد میزان حداقل و حداکثر پوشش مالی بیمه نامه بر اساس دیه اعلامی از سوی قوه قضائیه تعیین می شود. در سال 1399 حداقل پوشش مالی 11 میلیون تومان می باشد که تا مبلغ 220 میلیون تومان قابل افزایش است. بیمه گذار با انتخاب پوشش مالی بالاتر از خدمات بیشتری استفاده می نماید.

 1. مدت اعتبار بیمه‌نامه

مدت اعتبار بیمه نامه شخص ثالث یکی از عوامل موثر بر نرخ حق بیمه بیمه شخص ثالث می باشد. معمولا بیمه نامه های ثالث یکساله می باشند اما امکان خرید بیمه نامه کوتاه مدت (یک روزه تا  چند ماهه) نیز وجود دارد. در نظر داشته باشید که خرید بیمه نامه شش ماهه به معنی پرداخت نصف حق بیمه یکساله نمی باشد، بنابراین خرید بیمه نامه یکساله از لحاظ اقتصادی به صرفه است.

 1. تخفیفات عدم خسارت بیمه شخص ثالث

در صورتی که خودروی شما در مدت ‌بیمه‌نامه دچار حادثه نشده باشد شرکت بیمه موظف است به تعداد سال‌های عدم استفاده از بیمه ثالث به بیمه گزار تخفیف دهد.

تخفیف عدم خسارت

سال

اول

سال

دوم

سال

 سوم

سال

چهارم

سال

پنجم

سال

 ششم

سال

 هفتم

سال

 هشتم

سال

 نهم

سال

دهم

سال

 یازدهم

سال

دوازدهم

سال

 سیزدهم

سال

 چهاردهم

درصد تخفیف

۵%

۱۰%

۱۵%

۲۰%

۲۵%

۳۰%

۳۵%

۴۰%

۴۵%

۵۰%

۵۵%

۶۰%

۶۵%

۷۰%

یک نکته جالب این که بر اساس قانون جدید بیمه شخص ثالث تخفیفات بیمه ثالث با یک بار خسارت و کنده شدن یک کوپن بیمه نامه از بین نمی روند و فقط تخفیفات بیمه نامه بر اساس خسارات ایجاد شده پلکانی کاهش می یابند.

تعداد خسارت

یک بار

دو بار

سه بار و بیشتر

مالی

20 درصد

30 درصد

40 درصد

جانی

30 درصد

70 درصد

100 درصد

 1. جریمه دیر کرد بیمه شخص ثالث

تمدید به موقع بیمه نامه شخص ثالث الزامیست و می بایست قبل از تاریخ اتمام بیمه نامه صورت گیرد. در صورت عدم تمدید بموقع بیمه نامه، به ازای هر روز دیرکرد می بایست جریمه پرداخت شود. جریمه دیر کرد بیمه شخص ثالث به مبلغ بیمه نامه شخص ثالث اضافه می شود. نرخ جریمه بیمه بر اساس نوع خودرو و به صورت روز شمار به مدت یکسال (365 روز) محاسبه می شود. درصورتی که جرایم دیرکرد بیش از یکسال شمسی باشد کلیه تخفیفات عدم خسارت از بیمه ثالث به حالت تعلیق درآمده و حق بیمه ی بیمه نامه دوبرابر می گردد .

جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث چگونه محاسبه میشود؟

این سوال ممکن است برای شما به وجود بیاید که نحوه محاسبه بیمه شخص ثالث چگونه است؟ در واقع جریمه دیرکرد هر روز برابر است با حق‌بیمه کامل بدون تخفیف یک‌سال آن ماشین تقسیم بر365. جریمه دیرکرد به حق‌بیمه سال جدید اضافه می‌شود. در صورتی که خودرویی توقیف و در پارکینگ راهنمایی و رانندگی باشد، مشمول جریمه دیرکرد ثالث نمی‌شود.

نحوه پرداخت خسارت

 تعیین خسارت و پرداخت غرامت بر مبنای نوع خسارت وارده به دو دسته خسارت مالی و خسارت جانی تقسیم می گردد. در ادامه به بررسی هر یک از انواع پرداخت خسازت می پردازیم:

تصادف رانندگی منجر به خسارت جانی

در صورتی که در یک حادثه منجر به آسیب بدنی و نقص عضو یا فوت کسی شود، راننده مقصر موظف است ظرف مدت 5 روز با ارائه مدارک و مستندات به شرکت بیمه مورد نظر اعلام خسارت نماید. بهتر است بدانید در مواقعی ممکن است در یک حادثه 2 نفر یا بیشتر مسبب حادثه باشند. در این شرایط تا مشخص شدن میزان مقصر بودن هر یک و تشکیل دادگاه فرآیند اعلام خسارت به بیمه به تعویق می افتد. ممکن است در یک حادثه خسارت مالی و جانی هر دو باهم رخ دهد. به دلیل زمانبر بودن مختومه شدن پرونده خسارت جانی تا رای دادگاه، در این حالت با درخواست طرفین، نامه تسویه خسارت مالی از دادگاه اخذ و به شرکت بیمه‌‌گر جهت پرداخت خسارت ارائه می گردد.

بر اساس ماده 14 قانون بیمه مسئولیت مدنی دارندگان وسیله نقلیه زمینی جهت دریافت خسارت جانی (دیه) مدارکی ذیل جهت تشکیل پرونده ثالث تعیین شده است:

 • اصل و کپی گزارش کارشناس راهنمایی و رانندگی یا نظریه کارشناس رسمی دادگستری و مراجع قضائی
 • ارائه اصل بیمه نامه شخص ثالث
 • ارائه کپی گواهینامه مقصر حادثه
 • ارائه اصل و کپی مدارک شناسائی زیاندیده (مصدوم یا متوفی)
 • ارائه مدارک خلاصه پرونده زیاندیده از مراکز درمانی تحت درمان
 • ارائه اصل مدارک پزشکی قانونی
 • ارائه اصل و کپی مدارک مالکیت وسیله نقلیه
 • ارائه جواز دفن یا گواهی فوت به همراه شناسنامه باطل شده

تصادف رانندگی منجر به خسارت مالی

پرداخت خسارت مالی در زمان وارد شدن خسارت بر اساس شرایط وقوع آن و مدارک و مستندات به سه تقسیم می شود:

الف) تشکیل پرونده بدون کروکی

چنانچه خسارت وارد شده به زیاندیده تا سقف حداقل تعهدات مالی قانونی باشد، با شرط رعایت موارد ذیل پرونده خسارت تشکیل و پرداخت می‌شود:

عدم وجود اختلاف بین زیاندیده و مقصر حادثه

ارائه گواهینامه معتبر رانندگی از سوی طرفین

ارائه بیمه نامه شخص ثالث و اصالت آن از سوی طرفین
با فراهم بودن شرایط فوق و مراجعه طرفین به شرکت بیمه‌گر و اعلام خسارت گرونده خسارت تشکیل شده، پس از ارزیابی کارشناس شرکت بیمه و تکمیل فرم های مربوطه با امضای طرفین فرآیند پرداخت خسارت شروع می گردد. در این حالت زیاندیده با مجوز کارشناس مربوطه اقدام به تعمیر خودرو نموده و پس از آن زیاندیده برای بازدید سلامت خودرو بار آخر به شرکت مورد نظر مراجعه نموده و طی چک مبلغ خسارت اخذ می گردد.

ب)تشکیل پرونده با كروكي سازشی

در صورتی که حداقل یکی از شرایط زیر اتفاق بیوفتد برای پرداخت خسارت باید کروکی تهیه گردد.

 • هر دو راننده در وقوع حادثه مقصر باشند.
 • حداقل یکی از وسایل نقلیه فاقد بیمه شخص ثالث باشد.
 • حادثه در جریان برخورد بیش از 2 ماشین اتفاق بیوفتد. (برای مثال تصادفات زنجیره ای )
 • در صورتی که شهر محل سکونت راننده مقصر حادثه و زیاندیده متفاوت باشد.
 • در صورتی که طرفین در مقصر بودن یکدیگر اختلاف داشته باشند.
 • به تشخیص کارشناس راهنمایی و رانندگی و یا پلیس راهور نیاز به ترسیم کروکی باشد.

ج) تشكيل پرونده با كروكي غيرسازشی

در صورتی که در یک حادثه خسارت وارده بیش از سقف حداقل تعهدات مالی قانونی باشد یا حادثه دارای خسارت جانی نیز باشد برای دریافت خسارت نیاز به کروکی غیر سازشی می باشد. لازم است بدانید که در مواردی که طرفین (راننده مسبب حادثه و زیاندیده) اختلافاتی از جمله دریافت افت قیمت خودرو و ... اختلاف داشته باشند از کروکی غیر سازشی برای دریافت خسارت استفاده می‌شود.

مبلغ دیه چقدر می باشد؟ ماه های حرام کدام است؟

حداقل مبلغ بيمه در قانون بیمه شخص ثالث، در بخش خسارت بدني معادل حداقل ديه يك مرد مسلمان در ماه هاي حرام می باشد که هرساله توسط قوه قضائیه این مبلغ اعلام می گردد. در سال 99 دیه کامل در ماه حرام 440 میلیون تومان و در ماه غیر حرام 330 میلیون تومان تعیین شده است. این بدان معنی است که اگر فوت ناشی از حوادث رانندگی در ماه های حرام ( ذی‌القعده، ذی‌الحجه، محرم و رجب) اتفاق افتد میزان دیه 440 میلیون تومان بوده و در سایر ماه ها مبلغ 330 میلیون تومان .

زمان مناسب برای تمدید بیمه شخص ثالث

طبق قانون، بیمه نامه از ساعت صفر تاریخ شروع بیمه نامه تا ساعت 24 ب تاریخ انقضای بیمه نامه اعتبار دارد. بنابراین تمدید بیمه نامه می بایست قبل از اتمام بیمه نامه قبلی صورت گیرد. همانطور که میدانید پایان ساعات اداری و تعطیلات و هر گونه دلیل دیگر مانع از جریمه و جبران خسارت احتمالی نمی‌گردد.

بهترین زمان مناسب برای تمدید بیمه‌نامه بین 4 روز الی یه هفته زودتر از تاریخ انقضای بیمه‌نامه است. البته تمدید زودتر هیچ گونه صرفه اقتصادی ندارد.

اما در این فاصله اگر تصادفی اتفاق بیافتد چه پیش می‌آید؟ در این حالت با توجه به اینکه بیمه نامه جدید از تاریخ اتمام بیمه نامه قبلی شروع می شود. جبران خسارت فعلی تحت پوشش بیمه نامه قبلی خواهد بود در این حالت با مراجعه به نمایندگی مورد نظر پس از صدور الحاقیه کسر تخفیفات، بیمه نامه قبلی خود را می توانید دریافت نمایید.

بیمه اقساطی

خرید قسطی بیمه شخص ثالث کمک بزرگی است به افرادی که امکان پرداخت یکجای حق بیمه را ندارند و تمایل دارند به صورت قسطی خرید نمایند. امکان خرید قسطی بیمه شخص ثالث از طریق سایت بیمی لایک فراهم شده است کافی است که شرکت بیمه ای که می خواهید بیمه شخص ثالث را یصورت قسطی بخرید، انتخاب کنید از کدام شرکت می‌خواهید بیمه شخص ثالث را به صورت قسطی بخرید. پس از انتخاب و در زمان ثبت سفارش تعداد و مبلغ اقساط به شما نشان داده می‌شود. هزینه پیش پرداخت بیمه شخص ثالث در ابتدا باید از طریق درگاه بانکی پرداخت شود. باقیمانده را مطابق توضیحات درج شده و به صورت چک صیاد در فاصله‌های زمانی مشخص شده از زمان خرید بیمه به حساب شرکت بیمه واریز نمایید. یعنی تاریخ اولین چک باید برای یک ماه بعد از خرید و تاریخ چک های بعدی به همین صورت برای ماه های بعدی درج گردد. ممکن است شرکتی که سال قبل از آن بیمه شخص ثالث خریده‌اید، بیمه‌نامه را به صورت قسطی ارایه ندهد و ناچار به تغییر شرکت خود باشید، در این صورت نگران تخفیفات خود نباشید کلیه سوابق بیمه ای تان در شرکت بیمه جدید منتقل می گردد. همین حالا می توانید خرید اقساطی بیمه شخص ثالث را از سایت بیمی لایک انجام دهید.

خرید بیمه شخص ثالث

با توجه به گسترش و فراگیری خدمات الکترونیک، صنعت بیمه نیز در راستای بهبود کیفیت ارائه خدمات همسو با سایر صنایع به سمت الکترونیک شدن پیش می رود. روش های گوناگونی برای خرید بیمه نامه شخص ثالث وجود دارد. خرید بیمه نامه در گذشته با مراجعه به دفاتر نمایندگی بیمه و پر کردن فرم پیشنهاد انجام میگرفت. با توجه به زمانبر بودن این فرآیند امکان مقایسه قیمت و پوشش های بیمه نامه از شرکت های بیمه مختلف وجود نداشت. بیمی لایک این امکان را فراهم آورده است به جهت خرید بیمه شخص ثالث، مقایسه و انتخاب بهترین بیمه آسان تر صورت بگیرد . در ادامه به توضیح مراحل خرید بیمه شخص ثالث از سامانه بیمی لایک می‌پردازیم: در ادامه به توضیح مراحل خرید بیمه شخص ثالث از سامانه بیمی لایک می‌پردازیم: 1. ورود به وب‌سایت بیمی لایک 2. انتخاب نوع خودرو و مدل خودرو و سال ساخت 3. وارد کردن سابقه تخفیف عدم خسارت (اختصاراٌ ت ع خ) 4. وارد کردن تاریخ اتمام یا همان سررسید بیمه‌نامه و مقایسه قیمت 5. تغییر مدت اعتبار، کاربری خودرو و پوشش به انتخاب خود 6. مقایسه قیمت و کیفیت شرکت‌های مختلف و ثبت سفارش 7. ثبت‌نام یا ورود به حساب کاربری 8. آپلود عکس پشت و روی کارت ماشین و بیمه‌نامه (کیفیت عکس‌ها به گونه‌ای باشد که خواندن اطلاعات آن‌ها امکان‌پذیر باشد. ) 9. ثبت آدرس کامل محل ارسال بیمه‌نامه 10. مطالعه قوانین و شرایط و تایید در صورت پذیرفتن 11. پرداخت آنلاین بعد از انجام این مراحل از طرف تیم پشتیبانی بیمی لایک با بیمه‌گزار تماس گرفته می‌شود تا هماهنگی لازم در مورد ساعت ارسال بیمه‌نامه انجام شود. در خرید از سامانه بیمی لایک هیچ مبلغ اضافه‌ای نسبت به نمایندگی‌های بیمه دریافت نمی‌شود. خرید از سامانه بیمی لایک به صورت ساده طراحی شده است تا شخص حین فرآیند خرید دچار سردرگمی و اشتباه نشود. با این حال، در هر لحظه‌ای که نیاز به مشاوره با ما داشتید، می‌توانید از بخش چت وب‌سایت یا به وسیله تماس تلفنی، با ما در تماس باشید.

ورود به سایت
ورود به سایت
فراموشی رمز عبور
ثبت نام در سایت
وب اپلیکیشن بیمی لایک را به صفحه اصلی موبایل خود اضافه کنید
۱
در نوار پایین دکمه “Share” را انتخاب کنید.
۲
منوی بازشده را به چپ (به سمت بالا برای ios ورژن ۱۳ به بعد) بکشید و گزینه “Add to home screen” را انتخاب کنید.
۳
در مرحله بعد در قسمت بالا روی Add کلیک کنید.