قبلی

استعلام و خرید بیمه زلزله

بعدی
قبلی
بعدی

درباره بیمه زلزله

زلزله از جمله بلاهایی است که میزان تخریب پذیری و مرگ و میر بالایی دارد . کشور ایران به عنوان یکی از کشور های زلزله خیز دنیا سالانه خسارات بسیاری را متحمل می شود. اما با این حادثه اجتناب نا پذیر چگونه می توان رو برو شد؟ چگونه در مقابل خطرات و آسیب هایی که زلزله ب ما وارد می کند در امان باشیم ؟ مقاوم  سازی ساختمان یکی از راه های جلوگیری از تخریب و آسیب پذیری است. اما تنها شرط کافی نیست. صنعت بیمه سالهاست با ارائه پوشش زلزله کمک بسیاری در جبران خسارات ناشی از زلزله نموده است. بیمه زلزله خسارت ها و تلفات ناشی از وقوع زلزله را جبران می کند و هزینه بازسازی و تعمیر آن را پوشش می دهد. در ادامه میخواهیم بیمه زلزله به طور کامل بررسی کنیم.

بیمه زلزله همان بیمه آتش سوزی است

در حال حاضر در کشور ایران امکان خرید بیمه زلزله به تنهایی وجود ندارد . اما با خرید بیمه آتش سوزی و انتخاب کلوز(پوشش) زلزله خانه خود را در مقابل خطرات زلزله بیمه کنید.  پوشش زلزله توسط همه شرکت های بیمه ارائه می شود. با خرید بیمه آتش سوزی علاوه بر پوشش زلزله پوشش های دیگر مثل سیل طوفان، نشست زمین ، ترکیدگی لوله و ... را بنا به نیاز خود خریداری نمایید.

خطرات تحت پوشش بیمه زلزله

با خرید بیمه زلزله شما می توانید هریک از موارد زیر را پوشش دهید:

 1. جبران خسارات وارده به ساختمان (سازه) و اثاثیه
 2. جبران خسارات وارده به ساختمان (به تنهایی)
 3. جبران خسارات وارده به اثاثیه (به تنهایی)

نیاز سنجی کنید و بیمه  آتش سوزی بخرید. بیمه آتش سوزی برای همه اقشار جامعه از جمله مستاجر، مالک ، مدیر مجتمع و ... بر اساس نیازشان قابل اجرا است.

عوامل موثر بر نرخ بیمه زلزله

در بیمه زلزله موارد ذیل در محاسبه نرخ حق بیمه موثر است. این عوامل عبارتند از:

سن بنا یکی از عوامل تعیین نرخ حق بیمه سن بنا می باشد. هر چه سن بنا بیشتر باشد میزان ریسک خرابی در زمان وقوع زلزله بیشتر خواهد بود.

نوع سازه  سازه ساختمان از عوامل موثر دیگر در میزان ریسک و نرخ حق بیمه دارد. سازه ساختمان به چهار دسته بتنی، فلزی، آجری، گلی  تقسیم می شوند. ضریب خطر هر کدام از این سازه ها با هم متفاوت است و با توجه به میزان ریسک هر کدام نرخ حق بیمه تعیین می گردد.

وسعت بنا  هزینه بازسازی و جبران خسارت وارده به ابنیه با وسعت بیشتر و متراژ بالا در زمان وقوع حادثه بیشتر خواهد بود. بنابراین وسعت ساختمان از عوامل موثر بر تعیین نرخ حق بیمه است.

هزینه ساخت به ازای هر متر مربع از بنا هزینه ساخت از جمله عوامل موثر بر نرخ حق بیمه می باشند. بدین صورت که حق بیمه مربوط به هزینه ساخت هر متر مربع با مبلغ 1 میلیون تومان با هزینه ساخت هر متر مربع معادل 5 میلیون تومان متفاوت خواهد بود. هزینه ساخت بر اساس نوع سازه ساختمانی، جنس موارد استفاده شده و سایر موارد مشابه تعیین می گردد.

ارزش اثاثیه (لوازم) بسته به درخواست بیمه گذار ، اثاثیه و لوازم منزل را می توان در تعهد بیمه گر و تحت پوشش قرار داد. لوازم و اثاثیه می‌بایست طی یک لیست بر اساس مبلغ و مدل تهیه و به شرکت بیمه اعلام شود. بیمه گذار می تواند فارغ از ساختمان اثاثیه را به تنهایی بیمه کند. این پوشش بیمه ای مورد استقبال مستاجران بسیاری قرار دارد.

چگونه قیمت بیمه زلزله را استعلام بگیریم؟

استعلام قیمت بیمه زلزله به دو صورت انجام می پذیرد:

روش اول برای استعلام بیمه نامه از طریق نمایندگی های مجاز مربوط به هر شرکت بیمه می باشد. بیمه گذار با مراجعه به هر یک از نمایندگی های شرکت بیمه و با پر کردن فرم پیشنهاد استعلام نرخ بگیرد. در صورتی که بخواهیم از چند شرکت بیمه استعلام قیمت بگیریم این فرآیند زمانبر تر خواهد بود. در این حالت اطلاعات کافی از شرکت های بیمه را بدست نخواهیم آورد.

روش دوم برای استعلام قیمت بیمه ، استعلام نرخ به صورت آنلاین است. کافیست به وبسایت بیمی لایک (سامانه خرید آنلاین بیمه) مراجعه نمایید. اطلاعات مربوط به ساختمان را در فرم مورد نظر پر کنید تا از آخرین قیمت شرکت های بیمه مطلع شوید. با اینکار سایر اطلاعات شرکت های بیمه از جمله سطح توانگری، میزان رضایتمندی، تعداد شعب و زبان پاسخگویی به شکایات را بررسی می کنید و راحتتر انتخاب می کنید.

چگونه بیمه زلزله بخریم؟

 1. وارد سایت بیمی لایک شوید.
 2. گزینه بیمه زلزله را وارد نمایید.
 3. نوع ساختمان را انتخاب نمایید. (آپارتمان، ویلایی، مجتمع مسکونی)
 4. در صورت انتخاب گزینه مجتمع تعداد واحد های آن را مشخص نمایید.
 5. نوع سازه را انتخاب کنید. (بتنی، آجری، فلزی)
 6. متراژ زیر بنای ساختمان را مشخص کنید.
 7. ارزش لوازم و اثاثیه منزل را وارد نمایید.
 8. دکمه استعلام قیمت را بزنید . (دقت داشته باشید قیمت اعلامی با محاسبه حداقل قیمت ساخت هر متر مربع بنا در نظر گرفته شده است . که در صورت تمایل میتوانید آن را افزایش دهید)
 9. در این حالت لیست قیمت بیمه نامه از شرکت های مختلف به همراه فاکتور های سنجش عملکرد شرکت های بیمه برایتان نمایش داده می شود.
 10. با انتخاب هریک از شرکت های بیمه به صفحه ورود اطلاعات بیمه نامه منتقل می شوید. در این حالت می بایست کلیه اطلاعات مربوط به بیمه گذار و آدرس مشخصات ملک را وارد نمایید .
 11. در این حالت فرم تاییدیه اطلاعات لازم جهت صدور بیمه نامه برای شما نمایش داده می شود. در صورت صحت اطلاعات آن را تایید نمایید.
 12. با ورود به صفحه پرداخت می توانید بصورت آنی حق بیمه را پرداخت نمایید.
 13. در نهایت بیمه نامه با مشخصات وارده صادر می شود و در زمان و تاریخ مشخص شده به شما تحویل می گردد.
ورود به سایت
ورود به سایت
فراموشی رمز عبور
ثبت نام در سایت
وب اپلیکیشن بیمی لایک را به صفحه اصلی موبایل خود اضافه کنید
۱
در نوار پایین دکمه “Share” را انتخاب کنید.
۲
منوی بازشده را به چپ (به سمت بالا برای ios ورژن ۱۳ به بعد) بکشید و گزینه “Add to home screen” را انتخاب کنید.
۳
در مرحله بعد در قسمت بالا روی Add کلیک کنید.