قبلی
بعدی

درباره بیمه موتور سیکلت

بیمه شخص ثالث یک بیمه لازم برای همه انواع وسایل نقلیه موتوری از جمله بیمه موتورسیکلت است. این بیمه اجباری بوده و کلیه راکبان می‌بایست بیمه شخص ثالث معتبر برای موتورسیکلت خود تهیه کنند.

بیمه شخص ثالث موتورسیکلت

بیمه شخص ثالث موتورسیکلت، بیمه‌ای برای جبران خسارت‌های مالی و جانی که موتورسوار به اشخاص ثالث وارد می‌کند. این بیمه‌نامه همان‌طور که گفتیم اجباری بوده و همه موتورسیکلت‌ها می‌بایست بیمه شخص ثالث معتبر داشته باشند. همچون بیمه شخص ثالث اتومبیل، تاخیر در تمدید بیمه‌نامه موتورسیکلت جریمه به صورت روزشمار در نظر گرفته می‌شود. همراه نداشتن بیمه موتورسیکلت می‌تواند منجر به جریمه و توقیف موتور توسط پلیس شود.

پوشش‌های بیمه شخص ثالث موتورسیکلت

  • تعهدات جانی: خسارت‌های جانی که موتورسیکلت به افراد و اشخاص ثالث وارد می‌کند تحت پوشش قرار می‌گیرد. سقف تعهدات این پوشش تا سقف دیه مرد مسلمان در سال جاری در نظر گرفته می‌شود.
  • تعهدات مالی: اگر موتورسوار زیان مالی به اموال اشخاص ثالث (حقیقی یا حقوقی) وارد نماید، از محل این پوشش بیمه‌نامه تامین می‌شود.
  • حوادث راننده: هر گونه آسیب بدنی که در حین حادثه برای فرد راننده دارای گواهینامه معتبر رخ بدهد، از محل پوشش حوادث راننده قابل‌جبران خواهد بود.

میزان تعهدات بیمه شخص ثالث موتورسیکلت

بیمه شخص ثالث به طور کلی سه خطر را تحت پوشش خود قرار می‌دهد. سقف تعهدات هر یک از این خطرات مشخص بوده و براساس قانون تعیین می‌شود.

  • پوشش تعهدات جانی: سقف تعهدات پوشش تعهدات جانی بر اساس قانون به میزان دیه یک مرد مسلمان در ماه حرام در نظر گرفته می‌شود. مبلغ دیه سالانه توسط قوه قضائیه اعلام و بر اساس آن نرخ بیمه شخص ثالث تعیین می‌شود. تعداد سرنشینان موتورسیکلت نشان می‌دهد که شرکت بیمه به چه میزان متعهد پرداخت دیه می‌باشد.
  • پوشش تعهدات مالی: میزان تعهدات پوشش مالی بیمه ارتباط مستقیم با نرخ دیه اعلامی دارد. به عبارت دیگر پوشش تعهدات مالی به میزان 2.5 درصد دیه تعیین شده می‌باشد. البته با تغییر قانون بیمه، بیمه گذار می‌تواند پوشش تعهدات مالی را تا سقف نصف دیه با پرداخت حق‌بیمه مازاد افزایش دهد.
  • پوشش حوادث راننده: اگر در حادثه ای راننده مقصر حادثه نیز آسیب جانی ببیند می‌تواند تا سقف دیه مرد مسلمان در ماه‌های غیر حرام خسارت دریافت کند.

بیمه شخص ثالث موتورسیکلت بدون گواهینامه

برای صدور بیمه شخص ثالث موتورسیکلت نیازی به ارائه گواهینامه معتبر نیست. در زمان وقوع حادثه در صورتی که راننده مقصر حادثه گواهینامه نداشته باشد، غرامت اشخاص ثالث پرداخت شده و طبق قانون از بیمه گذار دریافت می‌شود. بنابراین برای استفاده از بیمه شخص ثالث نیاز به ارائه گواهینامه معتبر می‌باشد.

قیمت بیمه شخص ثالث موتورسیکلت

قیمت بیمه شخص ثالث موتور به نوع آن بستگی دارد و در کل در یکی از 4 دسته زیر قرار می‌گیرند:

  • موتورسیکلت گازی
  • موتورسیکلت دنده ای تک سیلندر
  • موتورسیکلت دوسیلندر و بیشتر
  • موتورسیکلت سه چرخ و سایدکار

هر یک از موارد بالا نرخ محاسبه متفاوتی دارند و بسته به نوع موتور قیمت بیمه آن مشخص می‌شود. البته با توجه به ظرفیت موتور نسبت به سایر وسایل نقلیه، تفاوت چندانی از لحاظ قیمت با یکدیگر ندارند.

بیمه موتورسیکلت اقساطی

حداقل قیمت بیمه شخص ثالث مربوط به موتورسیکلت است. به دلیل این هزینه پایین نسبت به سایر وسایل نقلیه عملاً هیچ یک از شرکت‌های بیمه این بیمه‌نامه را به صورت اقساطی صادر نمی‌کنند.

خرید بیمه شخص ثالث موتورسیکلت

استعلام بیمه شخص ثالث موتورسیکلت به دو صورت انجام می‌شود. در روش اول روش سنتی بیمه گذار با مراجعه به دفاتر شرکت بیمه، نرخ بیمه شخص ثالث موتور را به صورت حضوری دریافت می‌کند. در روش دوم با مراجعه به صفحه خرید بیمه موتورسیکلت سایت بیمی‌لایک می‌تواند در لحظه قیمت بیمه مورد نظر را مقایسه کرده و اقدام به خرید بیمه موتورسیکلت نماید. خرید بیمه شخص ثالث موتورسیکلت در چند مرحله ساده و کوتاه انجام می‌شود. پس از انتخاب بیمه و بارگزاری مدارک، آدرس و زمان تحویل را مشخص می‌کنید. پس از پرداخت حق‌بیمه، بیمه شما صادر و به محل شما ارسال می‌گردد.

ورود به سایت
ورود به سایت
فراموشی رمز عبور
ثبت نام در سایت
وب اپلیکیشن بیمی لایک را به صفحه اصلی موبایل خود اضافه کنید
۱
در نوار پایین دکمه “Share” را انتخاب کنید.
۲
منوی بازشده را به چپ (به سمت بالا برای ios ورژن ۱۳ به بعد) بکشید و گزینه “Add to home screen” را انتخاب کنید.
۳
در مرحله بعد در قسمت بالا روی Add کلیک کنید.