قبلی
بعدی
قبلی
بعدی

درباره بیمه بدنه

بیمه بدنه، یکی از انواع بیمه های خودرو می‌باشد. برخلاف بیمه شخص ثالث،  بیمه بدنه اجباری نیست اما عموما دارندگان وسایل نقلیه برای جبران خساراتی که تحت پوشش  بیمه شخص ثالث نمی‌باشد و مزایای فراوانی که این بیمه نامه دارد، آن را خریداری می‌کنند. بیمه بدنه پوشش های اضافی نیز دارد که با خرید همه یا برخی از آنان می توانیم بیمه نامه کامل تری داشته باشیم . البته بیمه بدنه تنها برای خودرو نیست و همه وسایل نقلیه از موتور سیکلت گرفته تا هواپیما و کشتی و حتی کشنده و یدک آنها نیز می‌توانند بیمه بدنه خریداری نمایند. بیایید بیشتر با بیمه بدنه آشنا شویم .

بیمه بدنه چه مواردی را پوشش می‌دهد؟

پوشش های بیمه بدنه به دو دسته پوشش های اصلی و پوشش های اضافی تقسیم میشوند. پوشش های اصلی، خطراتی است که در حالت عادی تحت پوشش بیمه بدنه است که به آن پوشش پایه نیز می‌گویند. شرکت های بیمه در کنار پوشش های اصلی خطرات دیگری را نیز تحت پوشش قرار می دهند که بیمه گذار بر اساس نیاز خود و با پرداخت حق بیمه بیشتر می تواند آن را خریداری نماید، این پوشش ها را پوشش اضافی می گویند.

پوشش‌های اصلی

 خطرات اصلی در بیمه بدنه خطراتی هستند که در حالت عادی شرکت بیمه جبران می کند. خطرات اصلی بیمه بدنه شامل :

 • برخورد خودرو با یک جسم ثابت یا متحرک
 • واژگونی یا سقوط خودرو
 • آتش سوزی، صاعقه، انفجار خودرو
 • سرقت کلی خودرو

در بیمه بدنه خسارت ناشی از سرقت خودرو به وسایل فابریک و غیر فابریکی که در بیمه نامه درج شده است پرداخت می‌گردد.

همچنین در صورتی که در حین نجات خودرو و یا حمل آن ، به خودرو آسیب وارد شود، بیمه بدنه آن را جبران می نماید. (خسارت لاستیک های خودرو تا 50 درصد قیمت معادل نو آن و باتری خودرو تحت پوشش بیمه بدنه است.

 

پوشش های اضافی

در بیمه بدنه پوشش هایی تحت عنوان پوشش اضافی ارائه می شود و بیمه گذار می تواند براساس نیاز خود هر کدام از آنها را با پرداخت حق بیمه مربوط به آن، به تعهدات بیمه نامه اضافه کند.از جمله پوشش های اضافی می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

شکست شیشه

این پوشش خسارت شکست شیشه در اثر تغییر دما و یا متراکم شدن هوای درون خودرو را جبران می‌نماید.

پاشیدن رنگ و اسید و مواد شیمیائی

از طریق این پوشش خسارات ناشی از پاشیدن مواد شیمیایی و رنگ و اسید جبران می‌شود.

بلایای طبیعی

این پوشش خساراتی که بر اثر سیل و زلزله وارد می شود را جبران می‌کند.

سرقت در جای قطعات

این پوشش برای خودرو های غیر عمومی و غیر کرایه می باشد و خسارات وارده در اثر سرقت قطعات خودرو را جبران می کند. همچنین در این پوشش بیمه گذار می تواند لوازم اضافی و غیر فابریک خودرو مثل سیستم پخش را تحت پوشش قرار داد.

حذف فرانشیز

بخشی از مبلغ کل خسارت وارده بر عهده بیمه گذار است، به این مبلغ فرانشیز می گویند . از طریق این پوشش پرداخت کل خسارت در پوشش های اصلی بر عهده شرکت بیمه خواهد بود.

کشیدن میخ و اشیاء مشابه

این پوشش تنها توسط بیمه ایران ارائه می شود و متعهد جبران خسارتی است که در اثر برخورد با میخ و اجسام برنده ایجاد می‌شود.

نوسان قیمت

همانطور که میدانید خسارت های پرداختی شرکت بیمه گر بر اساس قیمت روز خودرو می باشد. با خرید این پوشش در صورتی که ارزش خودروی بیمه شده در طول مدت قرارداد بیمه بدنه افزایش پیدا کند، شرکت بیمه بر اساس آن حق بیمه را می پردازد. مشروط به اینکه در ابتدای بیمه نامه ارزش واقعی خودرو در آن زمان لحاظ گردد.

خسارت وارده در مسابقات اتومبیلرانی و یا آزمایش سرعت

این پوشش تنها توسط تعداد محدودی از شرکت های بیمه ارائه می‌شود. با توجه به اینکه خودرو­های مسابقات اتومبیلرانی و آزمایش سرعت ریسک بالایی دارند تنها از طریق این پوشش میتوانند از سایر پوشش های بیمه بدنه استفاده نمایند.

پوشش هزينه توقف جهت خودرو هاي باركش و اتوكار

این پوشش مربوط به زمانی است که خودروی بارکش و اتوکار بدلیل هر کدام از پوشش های بیمه نامه آسیب دیده و امکان استفاده از آن را ندارد. در این صورت شرکت بیمه خسارت ناشی از توقف خودرو را به بیمه گذار می‌­پردازد.

ایاب و ذهاب (هزینه خواب خودرو در مدت تعمیر)

اگر خسارت واردشده به خودرو بصورتی باشد که امکان استفاده وجود نداشته باشد، شرکت بیمه مبلغی برای مدت زمان معین به بیمه گذار می‌پردازد.

پوشش کاهش ارزش خودرو

در صورتی که خودرو بر اساس هر یک از خطرات تحت پوشش بیمه بدنه آسیب ببیند و آسیب وارد شده موجب افت قیمت خودرو شود، شرکت بیمه در قبال پرداخت خسارت ناشی از متعهد می‌گردد.

پوشش ترانزیت (خارج از کشور)

با خرید این پوشش بیمه گذار خودروی خود را در خارج از مرزهای ایران بیمه می‌کند.

محاسبه قیمت بیمه بدنه

نرخ بیمه بدنه خودرو به عوامل متعددی بستگی دارد. البته که از فرمول خاصی پیروی می کند اما عوامل متعددی بر قیمت بیمه بدنه تاثیر دارد. در این قسمت می خواهیم عوامل موثر بر قیمت بیمه بدنه را باهم بررسی کنیم:

1.قیمت و ویژگی های خودرو

هر خودرو بر اساس نوع خود داخلی یا خارجی بودن آن و مشخصات و آپشن هایی که دارد ارزش گذاری می شود. مهم ترین عامل در محاسبه قیمت بیمه بدنه ارزش خودرو در بازار است . ارزش خودرو ارتباط مستقیم با محاسبه حق بیمه دارد . بدین صورت که قیمت بیمه بدنه برای خودرو های گرانتر، بیشتر است.

2.پوشش های اضافی بیمه

عامل مهم دیگر در تاثیر گذاری نرخ بیمه بدنه پوشش های اضافی است. انتخاب یک یا چند پوشش اضافی می  تواند حق بیمه شما را افزایش می دهد. حق بیمه پوشش اضافی که ضریبی از ارزش مورد بیمه (خودرو) است. به همان اندازه می تواند بر نرخ نهایی حق بیمه تاثیر بگذارد.

3.تخفیف بیمه بدنه

یکی از ویژگی های بیمه بدنه این است که هر بیمه گذاری که از بیمه نامه خود استفاده نکند هرساله تخفیف دریافت می کند. علاوه بر تخفیفات عدم خسارت تخفیفات دیگری همچون تخفیف مناسبتی، گروهی، خودروهای وارداتی و ... تا سقف 70 درصد تخفیف به بیمه بدنه اضافه می شود.

هر یکی از سه مورد بالا به صورت جداگانه بر قیمت نهایی بیمه بدنه تاثیر می گذارد. البته شایان ذکر است که سقف ارائه تخفیف در بیمه بدنه برابر با 70 درصد می باشد. و مازاد بر آن تخفیفی تعلق نمی گیرد.

بیمه بدنه چه خسارت هایی را پوشش نمی دهد؟

مزایا و پوشش های بیمه بدنه را تا اینجا با هم بررسی نمودیم. طبق قانون بیمه خطراتی وجود دارد:

تا الان به بررسی پوشش های بیمه بدنه (پوشش های اصلی و اضافی ) پرداختیم. زمانی ممکن است خسارت هایی رخ بدهد که بیمه بدنه آن را جبران نکند. در واقع خطراتی هم وجود دارد که بر خلاف پوشش های اضافی حتی با پرداخت حق بیمه بیشتر نمی توان خودرو خود را بیمه نمود. این خسارات شامل :

 • خسارت هایی که بدلیل جنگ، شورش و آشوب به خودرو وارد می شود.
 • خسارت هایی که بر اثر انفجار و تشعشعات هسته ای به خودرو وارد می شود.
 • خسارت هایی که بصورت عمدی از سوی بیمه گذار راننده و یا ذینفعان وارد می­شود. ذینفع به کسی القا می شود که خسارت بیمه نامه به آن پرداخت می شود. در هنگام صدور بیمه نامه، نام ذینفع و یا ذینفعان در بیمه نامه درج می گردد.
 • خسارت هایی که در حین فرار از پلیس به خودرو وارد می شود.
 • خسارت هایی که در اثر مصرف مواد روانگردان و مشروبات الکلی توسط راننده به وجود می آید.
 • خسارتی که در اثر بکسل کردن خودروی دیگر به خودرو بیمه گذار وارد می شود. شرکت های بیمه در قبال خودروهایی که کاربری حمل خودرو را دارند و ایمنی لازم به جهت بکسل خودرو رعایت کرده باشند خسارت می­پردازد.
 • خساراتی که در اثر حمل بار بیش از ظرفیت خودرو وارد می­شود.

 

تخفیف بیمه بدنه چگونه محاسبه می‌شود؟

 

1. تخفیف عدم خسارت

شرکت‌های بیمه به ازای سال‌هایی که از بیمه‌نامه استفاده نشود تخفیف عدم‌خسارت ارائه می‌دهند. این تخفیفات با افزایش سال های عدم‌خسارت افزایش می‌یابد. به طور معمول تخفیفات عدم خسارت از 25% شروع می‌شود (در برخی از شرکت‌های بیمه از 30% شروع می گردد) و ظرف 4 سال به حداکثر تخفیفات معادل 70 درصد می‌رسد.

2. تخفیف نقدی

در صورت پرداخت نقدی حق بیمه شرکت بیمه 10 درصد تخفیف به مشتریان خود می‌دهند.

3. تخفیف صفر کیلومتر

مبنای صفر بودن خودرو در هر شرکت بیمه متفاوت است؛ اما غالب شرکت های بیمه به خودرو‌هایی که زیر سه ماه از کمپانی (شرکت خودرو‌ساز تحویل گرفته شده اند معادل 20 یا 30 درصد به بیمه‌گذاران تخفیف صفرکیلومتر می‌دهند.

4. تخفیف هیئت علمی

برای اعضای هیئت علمی در برخی شرکت ها تخفیف در نظر گرفته شده است.

5. تخفیف ایثارگری

ایثارگران و جانبازان می‌توانند با نشان دادن کارت ایثارگری از شرکت های بیمه تخفیف بگیرند.

6. تخفیف مناطق آزاد

ساکنین مناطق آزاد بر روی بیمه‌نامه بدنه تخفیف می‌دهند.

7. تخفیف دارندگان بیمه عمر

شرکت‌های بیمه برای بیمه‌گذارانی که بیمه عمر دارند امتیازاتی را لحاظ می‌کنند. یکی از امتیازات داشتن بیمه عمر، تخفیف بر روی بیمه بدنه بیمه‌گذاران است.

8. تخفیف خودرو های وارداتی

خودروهای وارداتی جزو آن دسته از خودروهایی هستند که بعضی از شرکت‌های بیمه در هنگام صدور بیمه بدنه تخفیف به آنها ارائه می‌دهند.

مراحل دریافت خسارت بیمه بدنه

بر خلاف تصور عموم شرکت بیمه هزینه کامل خسارت را نمی پردازد. در بیمه بدنه پرداخت خسارت در صورتی که در تعهدات بیمه گر باشد با کسر فرانشیز انجام می شود . که در خسارت کلی فرانشیز برابر با 25% و در بعضی شرکت های بیمه برابر 30% ارزش مورد بیمه می باشد و در خسارات جزئی این مقدار فرانشیزی درصدی مابین 10 الی 30 درصد ارزش مورد زیان دیده می باشد.
در صورت بروز حادثه بیمه‌گذار می‌بایست ظرف 5 روز کاری خسارت خودرا به شرکت بیمه اعلام نماید. ارزیابی خسارت توسط کارشناس شرکت بیمه انجام می‌گیرد در صورتی که شرکت بیمه خدمات خسارت سیار ارائه دهد، نیاز به دریافت کروکی برای دریافت خسارت وجود ندارد؛ در غیر اینصورت می بایست برای دریافت خسارت کروکی پلیس تهیه گردد و خودرو به پارکینگ بیمه گر منتقل شود. با مراجعه بیمه‌گذار به شرکت بیمه و تکمیل فرم و طی مراحل، در صورتی که خودرو نیاز به تعمیر داشته باشد، پس از تعمیر خودرو جهت بازدید سلامت آن را به شرکت بیمه منتقل کرده و خسارت پرداخت می‌گردد.

در زمان بروز خسارت کلی بیمه‌گر ارزش بازیافتی احتمالی و کسوراتی که در بیمه توافق شده است را محاسبه می‌کند و از کل خسارت وارد شده به بیمه‌گذار به علاوه هزینه متعارف حمل خودرو کسر می‌کند.

در زمان بروز خسارت کلی بیمه‌گر خسارت وارد شده به بیمه‌گذار را محاسبه می‌کند و ارزش وسایل و قطعات بازیافتی که توسط بیمه‌گر ارزیابی می‌گردد، از آن کسر می‌نماید. پس از محاسبه خالص خسارت بیمه‌گذار و کسر فرانشیز و سایر کسورات قانونی ظرف مدت 15 روز مبلغ خسارت به بیمه گذار پرداخت می‌گردد.

در پرداخت خسارات کلی، با پرداخت هزینه خسارت تعهدات بیمه نامه به پایان می رسد و حق بیمه روز های باقیمانده به بیمه گذار عودت می گردد.

در صورتی که خودرو بیمه‌گذار به سرقت رفته باشد، پس از 60 روز از تاریخ اعلام بیمه‌گذار پیدا نشود مشمول خسارت کلی می‌شود. این در حالی است که اگر خودرو پس از گذشت یکسال از پرداخت خسارت پیدا شود، بیمه‌گر می بایست پس از فروش خودرو سهم بیمه گذار را بپردازد.

انتقال بیمه بدنه

تخفیفات بیمه‌بدنه همانند بیمه شخص ثالث قابلیت انتقال دارد، به شرطی که یکی از شرایط زیر را داشته باشید:

در صورتی که بیمه گذار یکی باشید، تخفیفات عدم خسارت بیمه بدنه از یک شرکت بیمه به شرکت دیگر قابل انتقال است.

تخفیفات عدم‌خسارت بدنه توسط بیمه‌گذار به بستگان درجه یک قابلیت انتقال دارد.

بیمه‌گذار می‌تواند تخفیفات بیمه بدنه خود را به خودروی جدید خود انتقال دهد.

شرایط فسخ بیمه بدنه

بیمه‌نامه می تواند از سوی هر یک از طرفین (بیمه‌گذار و بیمه‌گر) و یا به خودی خود برمبنای شرایطی فسخ گردد.

فسخ از سوی بیمه گر

شرکت بیمه در صورت بروز هر یک از شرایط ذیل می تواند بیمه‌نامه را فسخ کند:

در صورتی که بصورت عمدی و یا سهوی تمام یا بخشی از اطلاعات خلاف واقع باشد. به عبارتی رعایت اصل اعلای حسن نیت از سوی بیمه‌گذار رعایت نشود.

در صورتی که ریسک خطر خودرو به هر دلیلی تشدید شود (برای مثال تغییر کاربری خودرو) و بیمه‌گر نتواند در ازای دریافت حق بیمه بیشتر آن را پوشش دهد، بیمه‌نامه فسخ می‌گردد.

در صورتی که خرید بیمه‌نامه اقساطی باشد و بیمه‌گذار نتواند اقساط بیمه را بپردازد.

فسخ از سوی بیمه گذار

فعالیت شرکت بیمه به هر دلیلی متوقف شود.

درصورتی که ریسک بیمه کاهش یابد و بیمه‌گر نپذیرد که ما به التفاوت حق بیمه را به بیمه‌گذار باز گرداند.

در صورتی که بیمه‌گذار به هر دلیل دیگری تمایل به دریافت خدمات بیمه‌بدنه نداشته باشد می تواند درخواست فسخ دهد.( در این صورت بخشی از حق بیمه به بیمه‌گذار باز می‌گردد.)

فسخ خودکار بیمه‌بدنه

در صورتی که بیمه شده (خودرو ) به طور کامل و بدلیلی غیر از پوشش های بیمه‌بدنه از بین برود، بیمه‌بدنه بطور خودکار فسخ می‌گردد.

آیا فسخ بیمه‌بدنه به معنی ابطال آن است ؟

فسخ و ابطال در بیمه تعریف شبیه به همی دارد ولی این دو تعریف یکسان نیستند.

فسخ بیمه‌نامه به معنای پایان تعهد بیمه‌گر، از زمان صدور الحاقیه فسخ می باشد و عموما بخشی از حق بیمه ای که توسط بیمه‌گذار پرداخته است باز گردانده می‌شود.

ابطال بیمه‌بدنه قبل از شروع تعهدات شرکت بیمه انجام می شود و کل حق بیمه به بیمه‌گذار بازگردانده می‌شود.

نحوه فسخ بیمه‌بدنه

فسخ بیمه‌بدنه از سوی هر یک از طرفین طی یک نامه کتبی به طرف مقابل صورت می‌گیرد. پس از فسخ بیمه‌بدنه (هر یک از شرایط فوق)، حق‌بیمه روزهای باقیمانده از تعهدات بیمه‌گر که اصطلاحا حق­‌بیمه مدت اعتبار نامیده می‌شود به صورت روز شمار محاسبه و به بیمه‌گذار بازگردانده می‌شود.

 

استعلام بیمه بدنه

یکی از مشکلاتی که بیمه گذاران پیش از این با آن مواجه بودن این است که استعلام قیمت بیمه بدنه بسیار زمانبر بود و البته که مبالغ اعلامی همگی عددی حدودی برای قیمت بیمه بدنه بود. البته که در حال حاضر دیگر بابت استعلام نرخ مشکلی وجود ندارد. سایت بیمی‌لایک آخرین قیمت بیمه بدنه از همه شرکت های بیمه طرف قرارداد را اعلام می کند. محاسبه قیمت و خرید بیمه تنها در چند ثانیه انجام می شود که می توانید با انتخاب پوشش های اضافی دلخواهتان قیمت بیمه بدنه را پیدا کنید.

خرید بیمه بدنه

با استعلام قیمت بیمه بدنه، چندین شرکت بیمه به همراه نرخ های و شرایط مربوط به هر کدام برایتان به نمایش در می آید. این شرکت ها را می توان با اطلاعاتی که در باره توانگری مالی و رضایت مشتری و حتی تعداد شعب پرداخت خسارت می دهد که بیمی لایک در اختیار شما قرار می دهد هوشمندانه بهترین بیمه بدنه را انتخاب کرده و با اطمینان بیشتر بخرید.

خرید بیمه بدنه اقساطی

البته که بیمی لایک کسانی رو که نقدینگی مافی برای خرید بیمه شخص ثالث را به صورت نقدی ندارند امتیازی قرار داده است . در این خصوص تنها با انتخاب گزینه خرید اقساطی وارد بخش نحوه تقسیط می شوید که در این شرایط بخشی از مبلغ را به صورت پیش پرداخت می پردازید و بخش دیگر را به صورت اقساطی می پردازید. خرید بیمه اقساطی هیچ ارزش افزوده ای ندارد اما دیگر تخفیف خرید نقدی را دریافت نمی کنید.

بیمی‌لایک تجربه یک خرید مطمئن

برای خرید بیمه‌بدنه با استفاده از وبسایت فروش آنلاین بیمی لایک می‌توانید به راحتی استعلام نرخ بگیرید و از تخفیفات ویژه استفاده کنید. برای خرید و استعلام قیمت وارد سایت بیمی لایک شده و فرم مربوط به بیمه‌بدنه را پر کنید، با انتخاب پوشش ها مورد نظر می توانید از قیمت بیمه‌نامه هر شرکت مطلع شوید و با کلیک بر روی هر کدام خرید خود را انجام دهید. بازدید سلامت بدنه خودرو توسط کارشناسان هر شرکت بیمه و بصورت رایگان در محل موردنظر شما صورت می­گیرد. مشاوران بیمی لایک شمارا در انتخاب بهترین بیمه‌بدنه راهنمایی می‌کنند.

سوالات متداول

 

آیا تخفیفات عدم خسارت قابل انتقال به شرکت بیمه دیگر هستند ؟

بله در بیمه بدنه با تمدید بیمه نامهدر یک شرکت دیگر تغییرات بیمه بدنه به شرکت جدید منتقل می شود.

چه خودرو هایی نمی توانند بیمه بدنه شوند؟

خودرو هایی که بیش از 15 سال از زمان تولید آنها گذشته است.

آیا برای خرید بیمه بدنه باید بازدید سلامت انجام شود ؟

انجام بازدید سلامت توسط کارشناس شرکت بیمه و تایید آن الزامی بوده مگر آنکه بیمه خودرو تمدید همان شرکت باشد و هیچ گونه خسارتی دریات نکرده باشد. البته که علاوه بر دو شرط می بایست پیش از اتمام بیمه نامه برای تمدید مراجعه کند.

آیا خرید بیمه بدنه اجباری است ؟

خیر، بر خلاف بیمه شخص ثالث، خرید بیمه بدنه اجباری نبوده اما توصیه می شود با توجه به شرایط بازار و افزایش روز افزون قیمت خودرو و قطعات خودرو مورد نظرتان را بیمه کنید.

آیا تخفیفات قابل انتقال به خودروی دیگر بیمه گذار است ؟

بله اگر بیمه گذار بخواهد خودروی خود را بفروشد می تواند تخفیفات بیمه بدنه را به خودروی دیگر منتقل نماید.

 

ورود به سایت
ورود به سایت
فراموشی رمز عبور
ثبت نام در سایت
وب اپلیکیشن بیمی لایک را به صفحه اصلی موبایل خود اضافه کنید
۱
در نوار پایین دکمه “Share” را انتخاب کنید.
۲
منوی بازشده را به چپ (به سمت بالا برای ios ورژن ۱۳ به بعد) بکشید و گزینه “Add to home screen” را انتخاب کنید.
۳
در مرحله بعد در قسمت بالا روی Add کلیک کنید.