مطابق بخشنامه بیمه مرکزی و هماهنگی انجام شده با پلیس راهور، نیازی به داشتن نسخه کاغذی بیمه شخص ثالث نمی باشد.
مطابق بخشنامه بیمه مرکزی و هماهنگی انجام شده با پلیس راهور، نیازی به داشتن نسخه کاغذی بیمه شخص ثالث نمی باشد.
لوگوی بیمی لایک
قبلی
بعدی
قبلی
بعدی

درباره بیمه بدنه

بیمه بدنه، یکی از انواع بیمه خودرو می‌باشد. برخلاف بیمه شخص ثالث،  بیمه بدنه اجباری نیست اما عموما دارندگان وسایل نقلیه برای جبران خساراتی که تحت پوشش  بیمه شخص ثالث نمی‌باشد و مزایای فراوانی که این بیمه نامه دارد، آن را خریداری می‌کنند. بیمه بدنه پوشش های اضافی نیز دارد که با خرید همه یا برخی از آنان می توانیم بیمه نامه کامل تری داشته باشیم . البته بیمه بدنه تنها برای خودرو نیست و همه وسایل نقلیه از موتور سیکلت گرفته تا هواپیما و کشتی و حتی کشنده و یدک آنها نیز می‌توانند بیمه بدنه خریداری نمایند.

خطرات تحت پوشش بیمه بدنه

پوشش های بیمه بدنه به دو دسته پوشش های اصلی و پوشش های اضافی تقسیم میشوند. پوشش های اصلی، خطراتی است که در حالت عادی تحت پوشش بیمه بدنه است که به آن پوشش پایه نیز می­گویند. شرکت های بیمه در کنار پوشش های اصلی خطرات دیگری را نیز تحت پوشش قرار می دهند که بیمه گذار بر اساس نیاز خود و با پرداخت حق بیمه بیشتر می تواند آن را خریداری نماید، این پوشش ها را پوشش اضافی می گویند.

پوششهای اصلی

 خطرات اصلی در بیمه بدنه خطراتی هستند که در حالت عادی شرکت بیمه جبران می کند. خطرات اصلی بیمه بدنه شامل :

 • برخورد خودرو با یک جسم ثابت یا متحرک
 • واژگونی یا سقوط خودرو
 • آتش سوزی، صاعقه، انفجار خودرو
 • سرقت کلی خودرو

در بیمه بدنه خسارت ناشی از سرقت خودرو به وسایل فابریک و غیر فابریکی که در بیمه نامه درج شده است پرداخت می­گردد.

همچنین در صورتی که در حین نجات خودرو و یا حمل آن ، به خودرو آسیب وارد شود، بیمه بدنه آن را جبران می نماید. (خسارت لاستیک های خودرو تا 50 درصد قیمت معادل نو آن و باتری خودرو تحت پوشش بیمه بدنه است.

پوشش های اضافی

در بیمه بدنه پوشش هایی تحت عنوان پوشش اضافی ارائه می شود و بیمه گذار می تواند براساس نیاز خود هر کدام از آنها را با پرداخت حق بیمه مربوط به آن، به تعهدات بیمه نامه اضافه کند.از جمله پوشش های اضافی می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

 1. شکست شیشه

این پوشش خسارت شکست شیشه در اثر تغییر دما و یا متراکم شدن هوای درون خودرو را جبران می‌نماید.

 1. پاشیدن رنگ و اسید و مواد شیمیائی

از طریق این پوشش خسارات ناشی از پاشیدن مواد شیمیایی و رنگ و اسید جبران می‌شود.

 1. بلایای طبیعی

این پوشش خساراتی که بر اثر سیل و زلزله وارد می شود را جبران می‌کند.

 1. سرقت در جای قطعات

این پوشش برای خودرو های غیر عمومی و غیر کرایه می باشد و خسارات وارده در اثر سرقت قطعات خودرو را جبران می کند. همچنین در این پوشش بیمه گذار می تواند لوازم اضافی و غیر فابریک خودرو مثل سیستم پخش را تحت پوشش قرار داد.

 1. حذف فرانشیز

بخشی از مبلغ کل خسارت وارده بر عهده بیمه گذار است، به این مبلغ فرانشیز می گویند . از طریق این پوشش پرداخت کل خسارت بر عهده شرکت بیمه خواهد بود.

 1. کشیدن میخ و اشیاء مشابه

این پوشش تنها توسط بیمه ایران ارائه می شود و متعهد جبران خسارتی است که در اثر برخورد با میخ و اجسام برنده ایجاد می‌شود.

 1. نوسان قیمت

همانطور که میدانید خسارت های پرداختی شرکت بیمه گر بر اساس قیمت روز خودرو می باشد. با خرید این پوشش در صورتی که ارزش خودروی بیمه شده در طول مدت قرارداد بیمه بدنه افزایش پیدا کند، شرکت بیمه بر اساس آن حق بیمه را می پردازد. مشروط به اینکه در ابتدای بیمه نامه ارزش واقعی خودرو در آن زمان لحاظ گردد.

 1. خسارت وارده در مسابقات اتومبیلرانی و یا آزمایش سرعت

این پوشش تنها توسط تعداد محدودی از شرکت های بیمه ارائه می‌شود. با توجه به اینکه خودرو­های مسابقات اتومبیلرانی و آزمایش سرعت ریسک بالایی دارند تنها از طریق این پوشش میتوانند از سایر پوشش های بیمه بدنه استفاده نمایند.

 1. پوشش هزينه توقف جهت خودرو هاي باركش و اتوكار

این پوشش مربوط به زمانی است که خودروی بارکش و اتوکار بدلیل هر کدام از پوشش های بیمه نامه آسیب دیده و امکان استفاده از آن را ندارد. در این صورت شرکت بیمه خسارت ناشی از توقف خودرو را به بیمه گذار می‌­پردازد.

 1. ایاب و ذهاب (هزینه خواب خودرو در مدت تعمیر)

اگر خسارت واردشده به خودرو بصورتی باشد که امکان استفاده وجود نداشته باشد، شرکت بیمه مبلغی برای مدت زمان معین به بیمه گذار می‌­پردازد.

 1. پوشش کاهش ارزش خودرو

در صورتی که خودرو بر اساس هر یک از خطرات تحت پوشش بیمه بدنه آسیب ببیند و آسیب وارد شده موجب افت قیمت خودرو شود، شرکت بیمه در قبال پرداخت خسارت ناشی از متعهد می‌گردد.

 1. پوشش ترانزیت (خراج از کشور)

با خرید این پوشش بیمه گذار خودروی خود را در خارج از مرزهای ایران بیمه می‌کند.

خسارت هایی که تحت پوشش بیمه بدنه قرار نمی گیرد

مزایا و پوشش های بیمه بدنه را تا اینجا با هم بررسی نمودیم. طبق قانون بیمه خطراتی وجود دارد

تا الان به بررسی پوشش های بیمه بدنه (پوشش های اصلی و اضافی ) پرداختیم. زمانی ممکن است خسارت هایی رخ بدهد که بیمه بدنه آن را جبران نکند. در واقع خطراتی هم وجود دارد که بر خلاف پوشش های اضافی حتی با پرداخت حق بیمه بیشتر نمی توان خودرو خود را بیمه نمود. این خسارات شامل :

 • خسارت هایی که بدلیل جنگ، شورش و آشوب به خودرو وارد می­شود.
 • خسارت هایی که بر اثر انفجار و تشعشعات هسته ای به خودرو وارد می­شود.
 • خسارت هایی که بصورت عمدی از سوی بیمه گذار راننده و یا ذینفعان وارد می­شود. ذینفع به کسی القا می شود که خسارت بیمه نامه به آن پرداخت می شود. در هنگام صدور بیمه نامه، نام ذینفع و یا ذینفعان در بیمه نامه درج می­گردد.
 • خسارت هایی که در حین فرار از پلیس به خودرو وارد می­شود.
 • خسارت هایی که در اثر مصرف مواد روانگردان و مشروبات الکلی توسط راننده به وجود می­آید.
 • خسارتی که در اثر بکسل کردن خودروی دیگر به خودرو بیمه گذار وارد می شود. شرکت های بیمه در قبال خودروهایی که کاربری حمل خودرو را دارند و ایمنی لازم به جهت بکسل خودرو رعایت کرده باشند خسارت می­پردازد.
 • خساراتی که در اثر حمل بار بیش از ظرفیت خودرو وارد می­شود.

وظایف بیمه گذار در زمان خرید بیمه بدنه 

در کنار تعهدات شرکت بیمه، بیمه‌گذار وظایفی دارد که باید در قبال آن انجام دهد:

 • بیمه‌گذار موظف است به رعایت اصل حسن نیت است بدین معنی که با صداقت کلیه اطلاعات مربوط به بیمه شده را در اختیار شرکت بیمه گذاشته و از کتمان و مخفی کاری بپرهیزد.
 • بیمه‌گذار موظف است حق بیمه را به طور کامل پرداخت کند. در صورت عدم پرداخت حق بیمه بیمه گر هیچ تعهدی به پرداخت حق بیمه ندارد.
 • بیمه‌گذار موظف است در صورتی که به هر دلیلی ریسک خطر خودرو افزایش یابد مانند تغییر کاربری به بیمه گذار اعلام کند.
 • بیمه‌گذار موظف است در صورت بروز حادثه ظرف 5 روز کاری به شرکت بیمه اعلام خسارت نماید.
 • بیمه‌گذار موظف است احتیاط لازم برای جلوگیری از وقوع خسارت و یا سرقت خودرو را انجام دهد.
 • بیمه‌گذار موظف است در صورت تصادف و یا آسیب دیدگی جز به دستور مقامات نیروی انتظامی خودرو را جا به جا نکند.
 • بیمه‌گذار موظف است پس از بروز خسارت و اعلام به شرکت بیمه تا طی شدن فرآیند پرداخت خسارت و بدون هماهنگی شرکت بیمه خودرو را تعمیر نکند.

سوالات متداول

سوالات متداول

تخفیفات بیمه بدنه

 1. تخفیف عدم خسارت

شرکت‌های بیمه به ازای سال‌هایی که از بیمه‌نامه استفاده نشود تخفیف عدم‌خسارت ارائه می‌­دهند. این تخفیفات با افزایش سال های عدم‌خسارت افزایش می­‌یابد. به طور معمول تخفیفات عدم خسارت از 25% شروع می‌شود (در برخی از شرکت‌های بیمه از 30% شروع می گردد) و ظرف 4 سال به حداکثر تخفیفات معادل 70 درصد می‌رسد.

 1. تخفیف نقدی

در صورت پرداخت نقدی حق بیمه شرکت بیمه 10 درصد تخفیف به مشتریان خود می‌دهند.

 1. تخفیف صفر کیلومتر

مبنای صفر بودن خودرو در هر شرکت بیمه متفاوت است؛ اما غالب شرکت های بیمه به خودرو‌هایی که زیر سه ماه از کمپانی (شرکت خودرو ساز تحویل گرفته شده اند معادل 20 یا 30 درصد به بیمه­ گذاران تخفیف صفرکیلومتر می‌دهند.

 1. تخفیف هیئت علمی

برای اعضای هیئت علمی در برخی شرکت ها تخفیف در نظر گرفته شده است.

 1. تخفیف ایثارگری

ایثارگران و جانبازان می‌توانند با نشان دادن کارت ایثارگری از شرکت های بیمه تخفیف بگیرند.

 1. تخفیف مناطق آزاد

ساکنین مناطق آزاد بر روی بیمه‌نامه بدنه تخفیف می‌دهند.

 1. تخفیف دارندگان بیمه عمر

شرکت‌های بیمه برای بیمه‌گذارانی که بیمه عمر دارند امتیازاتی را لحاظ می‌کنند. یکی از امتیازات داشتن بیمه عمر، تخفیف بر روی بیمه بدنه بیمه‌گذاران است.

 1. تخفیف خودرو های وارداتی

خودروهای وارداتی جزو آن دسته از خودروهایی هستند که بعضی از شرکت‌های بیمه در هنگام صدور بیمه بدنه تخفیف به آنها ارائه می‌دهند.

نکات بیمه بدنه در هنگام فروش خودرو

در‌صورتی که می‌خواهید خودروی خودرا بفروشید و یا قصد خرید خودرو دارید به این قسمت توجه کنید:

 • اگر می‌خواهید خودروی خود را بفروشید و خودروی دیگری بخرید می­‌توانید تخفیفات عدم خسارت را به خودروی جدید انتقال دهید.
 • با تغییر مالکیت خودرو تعهد شرکت بیمه در قبال خودرو تمام نمی‌شود.
 • مالک جدید می‌تواند با درخواست الحاقیه ایجاد ذینفع جدید (بنام مالک جدید ) تمامی حقوق مادی متعلق به بیمه گذار را دریافت نماید.
 • مالک جدید نمی‌تواند پس از پایان اعتبار بیمه‌نامه، با نام خود و حفظ تخفیفات بیمه‌نامه را تمدید نماید.

انتقال تخفیف بیمه بدنه

تخفیفات بیمه‌بدنه همانند بیمه شخص ثالث قابلیت انتقال دارد، به شرطی که یکی از شرایط زیر را داشته باشید:

 • در صورتی که بیمه گذار یکی باشید، تخفیفات عدم خسارت بیمه بدنه از یک شرکت بیمه به شرکت دیگر قابل انتقال است.
 • تخفیفات عدم‌خسارت بدنه توسط بیمه‌گذار به بستگان درجه یک قابلیت انتقال دارد.
 • بیمه‌گذار می‌تواند تخفیفات بیمه بدنه خود را به خودروی جدید خود انتقال دهد.

بیمه بدنه اقساطی

بیمه‌بدنه اقساطی تفاوتی با پرداخت به صورت نقدی در پوشش ها و تعهدات بیمه‌گر ندارد. بیمه‌گذار می تواند با پرداخت حداقل مبلغ 20% از کل حق‌بیمه و ارائه چک آرم صیاد به صورت اقساطی خرید نماید. این نکته را در نظر داشته باشید که با در صورت بروز خسارت می بایست کل حق‌بیمه تسویه شود.

نحوه پرداخت خسارت

 در صورت بروز حادثه بیمه‌گذار می‌بایست ظرف 5 روز کاری خسارت خودرا به شرکت بیمه اعلام نماید. ارزیابی خسارت توسط کارشناس شرکت بیمه انجام می‌گیرد در صورتی که شرکت بیمه خدمات خسارت سیار ارائه دهد، نیاز به دریافت کروکی برای دریافت خسارت وجود ندارد؛ در غیر اینصورت می بایست برای دریافت خسارت کروکی پلیس تهیه گردد و خودرو به پارکینگ بیمه گر منتقل شود. با مراجعه بیمه گذار به شرکت بیمه و تکمیل فرم و طی مراحل، در صورتی که خودرو نیاز به تعمیر داشته باشد، پس از تعمیر خودرو جهت بازدید سلامت آن را به شرکت بیمه منتقل کرده و خسارت پرداخت می‌گردد.

در زمان بروز خسارت کلی بیمه‌گر ارزش بازیافتی احتمالی و کسوراتی که در بیمه توافق شده است را محاسبه می‌کند و از کل خسارت وارد شده به بیمه‌گذار به علاوه هزینه متعارف حمل خودرو کسر می‌کند.

در زمان بروز خسارت کلی بیمه‌گر خسارت وارد شده به بیمه‌گذار را محاسبه میکند و ارزش وسایل و قطعات بازیافتی که توسط بیمه‌گر ارزیابی می‌گردد، از آن کسر می‌نماید. پس از محاسبه خالص خسارت بیمه‌گذار و کسر فرانشیز و سایر کسورات قانونی ظرف مدت 15 روز مبلغ خسارت به بیمه گذار پرداخت می‌گردد.

در پرداخت خسارات کلی، با پرداخت هزینه خسارت تعهدات بیمه نامه به پایان می رسد و حق بیمه روز های باقیمانده به بیمه گذار عودت می گردد.

در صورتی که خودرو بیمه‌گذار به سرقت رفته باشد، پس از 60 روز از تاریخ اعلام بیمه‌گذار پیدا نشود مشمول خسارت کلی می‌شود. این در حالی است که اگر خودرو پس از گذشت یکسال از پرداخت خسارت پیدا شود، بیمه‌گر می بایست پس از فروش خودرو سهم بیمه گذار را بپردازد.

فسخ بیمه نامه

 بیمه‌نامه می تواند از سوی هر یک از طرفین (بیمه‌گذار و بیمه‌گر) و یا به خودی خود برمبنای شرایطی فسخ گردد.

فسخ از سوی بیمه‌گر

شرکت بیمه در صورت بروز هر یک از شرایط ذیل می تواند بیمه‌نامه را فسخ کند:

 • در صورتی که بصورت عمدی و یا سهوی تمام یا بخشی از اطلاعات خلاف واقع باشد. به عبارتی رعایت اصل اعلای حسن نیت از سوی بیمه‌گذار رعایت نشود.
 • در صورتی که ریسک خطر خودرو به هر دلیلی تشدید شود (برای مثال تغییر کاربری خودرو) و بیمه‌گر نتواند در ازای دریافت حق بیمه بیشتر آن را پوشش دهد، بیمه‌نامه فسخ می‌گردد.
 • در صورتی که خرید بیمه‌نامه اقساطی باشد و بیمه‌گذار نتواند اقساط بیمه را بپردازد.

فسخ از سوی بیمه‌گذار

 • فعالیت شرکت بیمه به هر دلیلی متوقف شود.
 • درصورتی که ریسک بیمه کاهش یابد و بیمه‌گر نپذیرد که ما به التفاوت حق بیمه را به بیمه‌گذار باز گرداند.
 • در صورتی که بیمه‌گذار به هر دلیل دیگری تمایل به دریافت خدمات بیمه‌بدنه نداشته باشد می تواند درخواست فسخ دهد.( در این صورت بخشی از حق بیمه به بیمه‌گذار باز می‌گردد.)

فسخ خودکار بیمه‌بدنه

در صورتی که بیمه شده (خودرو ) به طور کامل و بدلیلی غیر از پوشش های بیمه‌بدنه از بین برود، بیمه‌بدنه بطور خودکار فسخ می‌گردد.

آیا فسخ بیمه‌بدنه به معنی ابطال آن است ؟

فسخ و ابطال در بیمه تعریف شبیه به همی دارد ولی این دو تعریف یکسان نیستند.

فسخ بیمه‌نامه به معنای پایان تعهد بیمه‌گر، از زمان صدور الحاقیه فسخ می باشد و عموما بخشی از حق بیمه ای که توسط بیمه‌گذار پرداخته است باز گردانده می‌شود.

ابطال بیمه‌بدنه قبل از شروع تعهدات شرکت بیمه انجام می شود و کل حق بیمه به بیمه‌گذار بازگردانده می‌شود.

نحوه فسخ بیمه‌بدنه 

فسخ بیمه‌بدنه از سوی هر یک از طرفین طی یک نامه کتبی به طرف مقابل صورت می‌گیرد. پس از فسخ بیمه‌بدنه (هر یک از شرایط فوق)، حق‌بیمه روزهای باقیمانده از تعهدات بیمه‌گر که اصطلاحا حق­‌بیمه مدت اعتبار نامیده می‌شود به صورت روز شمار محاسبه و به بیمه‌گذار بازگردانده می‌شود.

خرید بیمه بدنه از بیمی لایک

برای خرید بیمه‌بدنه با استفاده از وبسایت فروش آنلاین بیمی لایک می‌توانید به راحتی استعلام نرخ بگیرید و از تخفیفات ویژه استفاده کنید. برای خرید و استعلام قیمت وارد سایت بیمی لایک شده و فرم مربوط به بیمه‌بدنه را پر کنید، با انتخاب پوشش ها مورد نظر می توانید از قیمت بیمه‌نامه هر شرکت مطلع شوید و با کلیک بر روی هر کدام خرید خود را انجام دهید. بازدید سلامت بدنه خودرو توسط کارشناسان هر شرکت بیمه و بصورت رایگان در محل موردنظر شما صورت می­گیرد. مشاوران بیمی لایک شمارا در انتخاب بهترین بیمه‌بدنه راهنمایی می‌کنند.

ورود به سایت
ورود به سایت
فراموشی رمز عبور
ثبت نام در سایت
وب اپلیکیشن بیمی لایک را به صفحه اصلی موبایل خود اضافه کنید
۱
در نوار پایین دکمه “Share” را انتخاب کنید.
۲
منوی بازشده را به چپ (به سمت بالا برای ios ورژن ۱۳ به بعد) بکشید و گزینه “Add to home screen” را انتخاب کنید.
۳
در مرحله بعد در قسمت بالا روی Add کلیک کنید.