قبلی
بعدی
قبلی
بعدی

درباره بیمه سازمانی

وسعت پروژه‌ها و فعالیت‌ها در حوزه‌های مختلف میزان ریسک بروز حادثه را بیشتر می‌کند. جبران این خسارت‌ها همیشه راحت نیست و در بعضی شرایط غیرقابل‌جبران است. البته که این وظیفه مدیران هر سازمان است که این‌گونه حوادث را مدیریت کنند و تدابیر لازم برای این‌گونه شرایط را از قبل به انجام رسانده باشد. در ادامه درباره ضرورت بیمه سازمانی و انواع آن بیشتر می‌خوانیم.

بیمه سازمانی چیست؟

هر سازمانی (افرادی) در قبال فعالیت‌هایی که انجام می‌دهند مسئول هستند و می‌بایست خسارت‌های وارده به افراد (مالی و جانی) را پرداخت نمایند. اگر کارفرما یا پیمانکار هستید بسته به نوع فعالیتی که انجام می‌دهید می‌توانید برای جبران این نوع خسارت‌های بیمه‌نامه معتبر تهیه کنید. البته برای بعضی از این بیمه‌نامه‌ها الزام قانونی وجود دارد.

تفاوت بیمه انفرادی و بیمه سازمانی چیست؟

بیمه‌نامه‌هایی مثل بیمه درمان تکمیلی و حوادث گروهی بیمه‌نامه‌هایی هستند که به‌صورت انفرادی و گروهی صادر می‌شوند. این نوع بیمه‌نامه بسته به صدور انفرادی و گروهی شرایط متفاوتی دارند و چه‌بسا مزیت صدور بیمه‌نامه گروهی بیشتر از انفرادی است. برای مثال بیمه‌نامه درمان تکمیلی انفرادی تنها توسط برخی شرکت‌های بیمه ارائه می‌شوند. این نوع بیمه‌نامه در صورت خرید سازمانی ارزان‌تر بوده و با پوشش‌های متنوع‌تر ارائه می‌شود. همچنین بیمه عمر و حادثه به‌صورت گروهی ارائه می‌شود و برای خرید انفرادی می‌بایست هرکدام را جداگانه خریداری نمایید، بدین ترتیب هزینه خرید جداگانه این بیمه‌نامه برای افراد گران‌تر می‌باشد. بنابراین قیمت مقرون‌به‌صرفه و تنوع پوشش از مزیت‌های خرید بیمه سازمانی در مقابل بیمه‌نامه انفرادی هستند.

چرا خرید بیمه سازمانی مهم است؟

حوادث در محیط سازمان‌ها، شرکت‌ها، پروژه‌ها و... ناگهانی اتفاق می‌افتند و ممکن است خسارت‌های زیاد و غیرقابل جبرانی به بار می‌آوردند. خرید این بیمه‌نامه‌ها برای اجتناب از مسئولیت این‌گونه حوادث برای هر مدیر یا مسئول پروژه‌ای لازم است. در بعضی از شرایط برای شروع و ادامه فعالیت‌های هر سازمان، اعمال قوانین از سوی دولت، اهرمی است برای واگذاری ریسک به شرکت‌های بیمه و جبران حوادث است.

انواع بیمه سازمانی چیست؟

بیمه‌نامه‌های سازمانی بسته به نوع فعالیت هر سازمان و حوزه فعالیت آن به انواع متفاوتی تقسیم می‌شوند. البته که برخی از انواع بیمه‌نامه همچون بیمه درمان تکمیلی، عمر و حوادث گروهی و... در میان سازمان‌ها با تنوع فعالیت آن‌ها یکسان است. در ادامه این مقاله انواع بیمه سازمانی و شرایط مربوط به هرکدام را می‌خوانید.

بیمه درمان تکمیلی

منابع انسانی هر سازمان سرمایه‌های ارزشمند آن سازمان هستند. اگر در شرایطی که هر یک از آن‌ها دچار درد و آسیب شوند تنها حمایت شرکت برای جلوگیری از تحمیل هزینه‌ها اضافی ارائه پوشش درمان تکمیلی مناسب به آن‌هاست. در این بیمه‌نامه افراد هر شرکت به همراه خانواده‌شان در مقابل درمان بیماری‌ها و هزینه‌های متعلق به آن بیمه می‌شوند. بیمه درمان تکمیلی ازجمله بیمه‌هایی ست که سازمان‌ها خریداری می‌کنند و ظرافت‌های خود را در نوع پوشش‌ها و حقبیمه و حتی قوانین مربوط به هرکدام را دارند. بیمی‌لایک در انتخاب بهترین شرکت بیمه با سقف حداکثری پوشش‌ها و حق‌بیمه ای متناسب به شما کمک می‌کند.

بیمه آتش‌سوزی اداری، تجاری و صنعتی

بیمه‌های آتش‌سوزی انواع متفاوتی دارند. اگر صاحب کسب‌وکار هستید و می‌خواهید بدانید به چه نوع بیمه‌نامه‌ای نیاز دارید این مطلب را تا آخر بخوانید. به‌طورکلی بیمه‌نامه آتش‌سوزی به سه دسته کلی تقسیم می‌شوند. دسته اول بیمه آتش‌سوزی مسکونی است که مربوط به واحدهای مسکونی می‌باشد. در این بیمه‌نامه تنها منازل و مجتمع‌های مسکونی و ویلا و... تحت پوشش قرار می‌گیرند. در این دسته واحدهای تجاری و اداری قرار نمی‌گیرند.

بیمه آتش سوزی غیر صنعتی

واحدهایی اداری و تجاری، مغازه، فروشگاه‌ها و انبارها در این دسته قرار می‌گیرند. جبران هرگونه خسارت ناشی از آتش‌سوزی، انفجار و صاعقه در تعهدات این بیمه‌نامه است. در این بیمه‌نامه می‌توان پوشش‌های ذیل را بسته به نوع شرایط جغرافیایی ملک به بیمه‌نامه افزود:

 • سیل و طغیان
 • طوفان و گردباد
 • زلزله
 • ترکیدن لوله آب
 • سقوط هواپیما
 • رانش زمین
 • و ...

بیمه آتش سوزی صنعتی

این نوع بیمه‌نامه مختص کارگاه‌ها، کارخانه‌ها، سدها و... می‌باشد. در این بیمه‌نامه موجودی اولیه، انبار، کالاهای در جریان ساخت، ماشین‌آلات صنعتی و تأسیسات تحت پوشش قرار می‌گیرند. در این بیمه‌نامه‌ها در صورت نیاز بسته به نوع فعالیت می‌توان پوشش‌های اضافی خارج از تعاریف با تعیین میزان ریسک به بیمه‌نامه اضافه نمود.

بیمه عمر و حوادث گروهی

همان‌طور که پیش از این گفتیم کارکنان یک سازمان ثروت آن سازمان محسوب می‌شوند. حوادث تهدیدی برای سلامتی و زندگی افراد هستند. بنابراین با خرید بیمه عمر و حوادث گروهی برای کارکنان مجموعه، آن‌ها در قبال حوادث احتمالی بیمه می‌شوند. در این نوع بیمه‌نامه هرگونه حادثه و فوت به هر علت برای هر یک از افراد مجموعه، منجر به جبران خسارت طبق تعهدات بیمه‌نامه می‌باشد.

بیمه باربری

اولین بیمه‌نامه‌ای که در سطح جهان صادر شد بیمه‌نامه باربری بود. از این بابت می‌توان دریافت که چقدر این بیمه‌نامه مهم و حائز اهمیت است. بیمه‌های باربری به‌طورکلی به چهار دسته کلی تقسیم می‌شوند و شرکت‌ها و تاجران بر اساس نوع فرآیند باربری آن را خریداری می‌کنند.

بیمه باربری داخلی

خسارت‌هایی که در حین جابه‌جایی بار از شهری به شهر دیگر در محدوده جغرافیایی کشور ایران وارد می‌شود در حوزه بیمه‌های باربری داخلی قرار دارند. در این شرایط هر نوع جابه‌جایی محموله از طریق وسایل نقلیه زمینی و هوایی در این حوزه قرار می‌گیرند. در این بیمه‌نامه خطرات زیر تحت پوشش قرار می‌گیرند:

 • آتش سوزی
 • سقوط یا واژگونی وسیله نقلیه و برخورد محموله با اجسام دیگر

در این بیمه‌نامه خطرات دیگری تحت عنوان پوشش‌های اضافی می‌توان به بیمه‌نامه اضافه کرد که شامل:

 • سرقت کلی محموله
 • سقوط کالا از روی وسیله نقلیه
 • خسارت ناشی از حمل و بارگیری محموله
 • خسارات ناشی از برخورد اجسام خارجی به محموله

بیمه باربری صادراتی

محموله‌هایی که از مبدأ ایران به سایر کشورها ارسال می‌شوند در پوشش این بیمه‌نامه قرار می‌گیرند.

بیمه باربری وارداتی

محموله‌هایی که از کشورهای خارجی به مقصد کشور ایران ارسال می‌شوند می‌بایست پوشش بیمه‌نامه وارداتی را خریداری نمایند.

بیمه برابری ترانزیت

حمل‌ونقل محموله‌هایی که از یک تا چند کشور عبور می‌کنند و کشور ایران در مسیر ترانزیت آن‌ها قرار دارد. در حوزه بیمه باربری ترانزیت قرار می‌گیرند. در بعضی از شرایط ممکن کشور ایران در مسیر تردد نیز نباشد.

بیمه مسئولیت

هر کس به فراخور فعالیتی که در جامعه انجام می‌دهد مسئولیتی در قبال مال و جان افراد جامعه دارد. این به معنی ایست که مسئول جبران هرگونه آسیب وارده بر عهده اوست. شرکت‌های بیمه با ارائه پوشش بیمه مسئولیت در کلیه حوزه‌های تحت فعالیت تمام یا بخشی از این مسئولیت را خود متقبل می‌شود. انواع بیمه‌های مسئولیت را در ادامه می‌خوانید.

بیمه مسئولیت مدنی کارفرما در قبال کارکنان (ساختمانی)

افرادی که صاحب کسب‌وکار می‌باشند در قبال کارکنان و کارگران مسئول هستند. آسیب‌های جانی وارده به افراد و همچنین هزینه‌های پزشکی که برای درمان متحمل می‌شوند را این بیمه‌نامه جبران می‌کند. این بیمه‌نامه کلیه کارمندان دائمی، قراردادی، روزمزد و شیفت را پوشش می‌دهد. در بیمه مسئولیت مدنی کارفرما در صورت خرید پوشش اضافی، خطرات وارد به اشخاص ثالث را نیز جبران می‌نماید.

پروژه‌های ساختمانی نیز با ذکر عنوان و شرایط پروژه می‌توانند این پوشش را برای جبران خطرات مربوط به کارگران و کارکنان خود خریداری نمایند. همان‌طور که گفتیم پوشش جبران خسارت وارده به اشخاص ثالث را می‌توان به‌عنوان پوشش اضافی به این بیمه‌نامه افزود.

بیمه مسئولیت آسانسور

شرکت‌های نصب، تعمیر و نگهداری آسانسور در قبال خطراتی که به اشخاص ثالث استفاده‌کننده از آن وارد می‌شود، مسئول هستند. همچنین این مسئولیت برای مجتمع‌ها و مراکزی که از آسانسور برای جابه‌جایی افراد یا بار استفاده می‌کنند نیز شامل می‌شود. بیمه آسانسور بسته به نوع کاربری (باربر- مسافربر- هر دو) و ظرفیت و همچنین سقف تعهدات درخواستی بیمه‌گذار صادر می‌شود. در این بیمه‌نامه هزینه‌های پزشکی نیز تا سقف مشخصی به افراد تعلق می‌گیرد.

بیمه مسئولیت سازندگان ابنیه در قبال اشخاص ثالث

خطراتی که در حین اجرای یک پروژه ساختمانی برای افراد به وجود می‌آید می‌تواند وسعت زیادی داشته باشد. هرگونه خطایی در اجرای پروژه همچون ساخت نما، گودبرداری، تخریب و... می‌تواند خسارات جبران‌ناپذیری را ببار بیاورد. در چنین شرایطی شرکت‌های بیمه با ارائه بیمه مسئولیت جان و مال اشخاص ثالث در پروژه‌های ساختمانی تحت پوشش قرار می‌دهند. شایان‌ذکر است خرید این بیمه‌نامه برای کلیه سازندگان الزام قانونی دارد.

بیمه مسئولیت مدیران مراکز آموزشی، ورزشی و خوابگاه‌ها

مدیران مجموعه‌های ورزشی و فرهنگی در قبال حوادثی که به افراد وارد می‌شوند مسئول هستند. هرگونه حادثه‌ای (به‌جز بیماری) که برای مراجعین رخ دهد توسط شرکت بیمه تحت پوشش قرار می‌گیرد. شایان ذکر است که مسئولیت حوادث وارده به کارکنان در حوزه پوشش این بیمه‌نامه نبوده و می‌بایست بیمه مسئولیت کارفرما در قبال کارکنان خریداری شود.

بیمه مسئولیت برگزارکنندگان اردو و تورهای مسافرتی

مسئولان برگزاری اردو و تورهای مسافرتی مسئول جبران حوادث و خطراتی هستند که به افراد شرکت‌کننده وارد می‌شود. هرگونه حوادثی که مسئولیت جبران آن بر عهده برگزارکنندگان باشد، با خرید این بیمه‌نامه تا سقف تعهدات جبران می‌گردد. اگر آسیب وارده خارج از مسئولیت برگزارکننده اردو و تور باشد، شرکت بیمه هیچ‌گونه تعهدی برای جبران خسارت ندارد. بنابراین توصیه می‌شود در این شرایط بیمه حوادث برای افراد در کنار این بیمه‌نامه تهیه شود.

سایر بیمه‌های مسئولیت

تا اینجا تنها به چند نمونه از بیمه‌نامه‌های مسئولیت اشاره کردیم. بیمه‌های مسئولیت تنوع بسیاری دارند و در بعضی شرایط با یکدیگر همپوشانی خواهند داشت. بیمی‌لایک یک کارگزار مجرب در این حوزه با شناخت نوع کسب‌وکارتان می‌تواند بهترین پوشش بیمه‌ای متناسب با نوع فعالیتتان معرفی و ارائه نماید.

بیمه تمام خطر

هرگونه خسارت‌های مالی و جانی در جریان حادثه ناشی از عملیات‌هایی مثل نصب، مونتاژ و دمونتاژ انواع ماشین‌آلات و تجهیزات و همچنین ساخت سازه‌های فلزی در کارخانه‌ها و کارگاه‌ها و ایضاً سیستم‌های مخابراتی، نیروگاه‌ها و... وارد می‌شود، تحت پوشش قرار می‌گیرد. این بیمه‌نامه مختص پیمانکاران می‌باشد در کلیه حوزه‌های ساختمانی، کشاورزی، حمل‌ونقل، آب و کاوش‌های زمینی انجام می‌شود. ازجمله پوشش‌های این بیمه‌نامه می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • صاعقه، انفجار و آتش سوزی
 • زلزله
 • سیل و طغیان آب
 • طوفان و تندباد
 • رانش، نشست زمین، ریزش کوه و ...
 • سرقت
 • خسارت وارده به اموال مجاور
 • خسارت‌های وارد به تأسیسات، سازه‌ها، ماشین‌آلات، مصالح
 • و...

موارد فوق تنها بخشی از خسارت‌هایی است که در جریان این‌گونه پروژه‌ها، بیمه تمام خطر تحت پوشش خود قرار می‌دهد.

بیمه مهندسی

بیمه مهندسی زیرمجموعه بیمه‌های اموال است و کلیه خسارت‌های مالی وارده به سازه‌ها، ماشین‌آلات، تجهیزات و... در جریان پروژه‌های مهندسی مثل ساخت‌وساز را تحت پوشش قرار می‌دهد. برای اطلاع بیشتر از بیمه مهندسی فرم موردنظر را به‌دقت پرکنید تا جهت خرید بیمه‌نامه مشاوره رایگان دریافت نمایید.

مزایای خرید بیمه سازمانی از بیمی‌لایک

همان‌طور که گفتیم بیمه سازمانی تنوع بسیار زیادی با توجه به نوع فعالیت و حوزه‌های فعالیت هرکدام دارد. برای اینکه نیاز مجموعه خود را دریابید و پوشش کافی با حقبیمه متناسب خریداری کنید لازم است از کارشناس خبره در این حوزه مشاوره بگیرید. بیمی‌لایک به‌صورت رایگان با بررسی ابعاد فعالیت‌های شما، پلن‌های بیمه‌ای متناسب را ارائه می‌نماید. برای اطلاع از شرایط هر بیمه‌نامه فرم بیمه موردنظر را پر کرده و منتظر تماس کارشناس بیمی‌لایک شوید. کارشناس ما پس از بررسی فرم شما با شما تماس گرفته و شرایط هر شرکت و قیمت‌ها را به شما اعلام می‌کند. کار ما با صدور بیمه‌نامه تمام نمی‌شود. بیمی‌لایک از صدور تا خسارت در کنار شماست.

ورود به سایت
ورود به سایت
فراموشی رمز عبور
ثبت نام در سایت
وب اپلیکیشن بیمی لایک را به صفحه اصلی موبایل خود اضافه کنید
۱
در نوار پایین دکمه “Share” را انتخاب کنید.
۲
منوی بازشده را به چپ (به سمت بالا برای ios ورژن ۱۳ به بعد) بکشید و گزینه “Add to home screen” را انتخاب کنید.
۳
در مرحله بعد در قسمت بالا روی Add کلیک کنید.