همه چیز درباره تخفیف بیمه شخص ثالث در قانون جدید

25

همه ما اهمیت داشتن بیمه شخص ثالث را می‌دانیم. داشتن بیمه شخص ثالث در بسیاری از کشور ها از جمله ایران اجباری است. قیمت این بیمه نامه بر اساس دیه محاسبه می‌شود و با افزایش نرخ دیه به صورت سالانه افزایش می‌یابد. اما می‌توان با دریافت تخفیف بیمه شخص ثالث مبلغ کمتری پرداخت کرد. اگر می‌خواهید بدانید چگونه تخفیف بیمه شخص ثالث را بگیریم و تخفیف بیمه شخص ثالث چگونه محاسبه می‌شود، ادامه این مطلب را از دست ندهید.

بیمه شخص ثالث چیست؟

تخفیف بیمه شخص ثالث

پیش از آنکه نگاهی به تخفیف بیمه ثالث بندازیم می‌خواهیم به تعریف کوتاهی از بیمه شخص ثالث اشاره کنیم. بیمه شخص ثالث بیمه‌ای است که خسارت‌های مالی و جانی که در حوادث رانندگی به اشخاص ثالث وارد می‌شود را جبران می‌کند. بیمه شخص ثالث یک بیمه اجباری است و هر خودرویی می‌بایست این بیمه را تهیه کند . این بیمه نامه پوشش‌های مالی و جانی را پوشش می‌دهد. سقف تعهدات شرکت بیمه در پوشش جانی به میزان دیه سال در ماه‌های حرام می‌باشد. همچنین سقف تعهدات پوشش مالی به میزان ۲.۵ درصد دیه در ماه غیر حرام می‌باشد.


همچنین بخوانید : بهترین بیمه شخص ثالث


در چه صورت بیمه شخص ثالث شامل تخفیف می‌شود؟

قانون بیمه شخص ثالث میزان تخفیف بیمه شخص ثالث را به طور کامل شرح می‌دهد. براساس متن قانون ، در صورتی  که بیمه گذار در طول مدت بیمه نامه از آن استفاده نکند، در زمان تمدید، تخفیف عدم  خسارت بر بیمه شخص ثالث جدید اعمال می‌کند. این تخفیف تحت عنوان تخفیف عدم خسارت ارائه می‌شود و اختصاراٌ در بیمه نامه به صورت اختصاری ت.ع.خ درج می‌گردد.

تخفیف عدم خسارت

درصد تخفیف بیمه ثالث

همانطور که گفتیم در صورتی که بیمه گذار از بیمه شخص ثالث خود استفاده نکند شرکت بیمه در زمان تمدید تخفیف عدم خسارت را به صورت درصد محاسبه کرده و بر روی بیمه شخص ثالث جدید اعمال می‌کند. درصد تخفیف بیمه ثالث به صورت سالانه محاسبه می‌شود . در حال حاضر شرکت های بیمه به ازای هر سال عدم استفاده از بیمه شخص ثالث به میزان ۵ درصد تخفیف به سایر تخفیفات اضافه می‌کند.  

حداکثر تخفیف بیمه شخص ثالث معادل ۷۰ درصد است و تعداد سال‌های بیشتر تاثیری بر تخفیفات نهایی نخواهد داشت.

حداکثر تخفیف بر اساس سال‌های بیمه ماشین

شرکت‌های بیمه در صورت عدم دریافت خسارت بیمه گذار از شرکت بیمه، بر روی بیمه نامه جدید تخفیف اعمال می‌کنند. اما این تخفیفات سقف مشخصی دارد و نمی‌تواند از مقدار سقف تعیین شده بیشتر شود.

سقف تخفیفات بیمه شخص ثالث معادل ۷۰ درصد است.

اگر سال‌های عدم خسارت بیشتر شود با رسیدن به سقف میزان تخفیف ثابت می‌ماند. برای مثال در قانون جدید بیمه شخص ثالث پس از گذشت ۱۴ سال بدون آنکه بیمه گذار خسارتی دریافت نماید ۷۰ درصد تخفیف دریافت می‌کند. در این حالت با گذشت سال‌های بیشتر بدون دریافت خسارت، تخفیف مازادی به بیمه شخص ثالث اضافه نشده و هر سال با همان ۷۰ درصد تخفیف تمدید می‌گردد.


همچنین بخوانید : استعلام بیمه نامه شخص ثالث


در قانون جدید تغییر تخفیف بیمه شخص ثالث چگونه است؟

قانون جدید تخفیف بیمه شخص ثالث

همانطور که گفتیم قانون بیمه شخص ثالث در سال ۱۳۹۷ با رأی هیئت دولت تغییر یافت. بر اساس این رأی تخفیف عدم خسارت کاهش یافت. بدین صورت که در قانون قدیم برای دریافت کل تخفیفات عدم خسارت می‌بایست هشت سال سپری شود. در حالی که در قانون جدید برای تکمیل سوابق عدم خسارت نیاز به یک دوره ۱۴ ساله می‌باشد. در جدول زیر تخفیف عدم خسارت در قانون قدیم و جدید را مقایسه کردیم.

قانون جدید تخفیف بیمه شخص ثالث

با توجه به تغییراتی که طبق جدول بالا که از سال ۱۳۹۶ در رابطه با اعمال تخفیف عدم خسارت انجام شد،  تخفیفات بیمه نامه‌ها در زمان تمدید معادل سازی گردید. بدین صورت که هر بیمه نامه در زمان تمدید سال‌های تخفیفی که در بیمه شخص ثالث قبلی داشت  (به صورت ت.ع .خ  درج می‌گردید ) از سال تخفیف به درصد معادل سازی می‌گردید.


همچنین بخوانید : ارزانترین بیمه شخص ثالث


کاهش تخفیف بیمه عدم خسارت در قانون جدید چگونه خواهد بود؟

تخفیف بیمه شخص ثالث ایران

تغییر قانون بیمه شخص ثالث مزیت‌هایی هم داشت. یکی از مزایای قانون جدید تخفیف بیمه ثالث از بین نرفتن کل تخفیفات عدم خسارت است. در قانون قبلی در صورتی که بیمه گذار از بیمه شخص ثالث خود یک مرتبه استفاده کند کل تخفیف عدم خسارت آن از بین می‌رفت. این در حالی است که در قانون جدید تخفیفات به طور کامل از بین نمی‌رود و بر اساس نوع خسارت و تعداد دفعات دریافت خسارت از بیمه شخص ثالث جدید کسر می‌گردد. برای مثال در صورتی که در یک حادثه رانندگی یک بار خسارت مالی دریافت کنید تنها ۲۰ درصد از تخفیف شما کسر می‌شود. به عبارت دیگر اگر ۵۰ درصد تخفیف داشته باشید با کسر ۲۰ درصد تخفیف استفاده از بیمه بابت خسارت مالی بار اول، بیمه نامه شما با ۳۰ درصد تخفیف تمدید می‌گردد.  جدول زیر میزان کاهش تخفیف بیمه شخص ثالث را در زمان دریافت خسارت نشان می‌دهد.

قانون جدید تخفیف بیمه شخص ثالث

البته اگر تخفیفات عدم خسارت شما پاسخ گوی میزان خسارت وارده نباشد، الباقی خسارت پس از کسر از تخفیفات به بیمه نامه شما اضافه می‌گردد. برای مثال اگر در یک بیمه شخص ثالث درصد تخفیف بیمه ثالث برابر با ۱۵ درصد باشد و بیمه گذار خسارت مالی از شرکت بیمه دریافت کند؛ در زمان تمدید، ۱۵ درصد تخفیف عدم خسارت از بین می‌رود و درصد تخفیف عدم خسارت در بیمه نامه صفر می‌شود. همچنین ۵ درصد باقیمانده به حق بیمه نهایی اضافی می‌شود.

نکته مهم : اگر در یک حادثه، خسارت مالی و خسارت جانی هر دو دریافت شود، جریمه کسر از تخفیفات معادل ۵۰ درصد نیست بلکه معادل خسارت جانی یعنی ۳۰ درصد  می‌باشد.

آیا تخفیف عدم خسارت حوادث راننده همان تخفیف عدم خسارت است؟

تخفیف بیمه شخص ثالث

پوشش بیمه شخص ثالث تنها برای جبران حوادث مالی و جانی اشخاص ثالث نیست. در بیمه شخص ثالث خسارت‌هایی که در زمان حادثه رانندگی به راننده مقصر وارد می‌شود از محل بیمه شخص ثالث قابل پرداخت است. برای جبران این نوع خسارت از پوشش حوادث راننده استفاده می شود. خوب است بدانید تعهد پوشش حوادث راننده به میزان دیه کامل در ماه‌های غیر حرام می‌باشد. برای مثال در سال جاری (۱۳۹۹) میزان دیه از سوی قوه قضائیه برای ماه‌های غیر‌حرام برابر ۳۳۰ میلیون تومان است. بنابراین پوشش حوادث راننده نیز تا سقف ۳۳۰ میلیون تومان متعهد پرداخت خسارت می‌باشد.

به یاد داشته باشید تخفیف حوادث راننده از بیمه شخص ثالث متفاوت است. برای مثال در صورتی که از پوشش خسارت مالی یا جانی در بیمه نامه استفاده کرده باشید، تخفیفات عدم خسارت بیمه شخص ثالث خودروتان کسر می‌گردد. این نوع خسارات در تخفیفات عدم خسارت حوادث راننده تاثیری ندارد. به عبارت دیگر تخفیفات عدم خسارت حوادث راننده در صورت عدم استفاده راننده، ثابت می‌ماند.

بیشترین تخفیف بیمه شخص ثالث چقدر است؟

هزینه بیمه شخص ثالث با افزایش تورم اقتصادی و نرخ دیه نیز افزایش یافته است. اگر شما هم به دنبال بیشترین تخفیف بیمه شخص ثالث هستید باید بدانید که سقف تخفیفات بیمه شخص ثالث ۷۰ درصد است. و تنها فاکتور تاثیر گذار بر دریافت حداکثر تخفیف بیمه شخص ثالث عدم استفاده از بیمه نامه می‌باشد. براساس قانون مصوب در خرداد ماه سال ۱۳۹۵ هیچ شرکت بیمه ای نمی‌تواند تحت هیچ عنوانی تخفیفات مازاد بر بیمه شخص ثالث اعمال کند. در این قانون سقف ارائه تخفیفات مازاد برابر با ۲.۵ درصد حق بیمه است که البته ارائه این تخفیف در حوزه اختیارات شرکت بیمه قرار دارد.

خرید بیمه شخص ثالث از بیمی‌لایک

محاسبه درست تخفیفات بیمه شخص ثالث از دغدغه های بیمه گذاران در جریان اعمال قانون جدید بیمه شخص ثالث است. سامانه بیمی لایک راه حلی ساده برای خرید آنلاین بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه است. از طریق این سامانه می‌توانید حق بیمه خودتان را بر اساس تخفیفات واقعی و به صورت آنی پرداخت کنید و بیمه نامه را در کوتاه ترین زمان دریافت کنید. البته باید بدانید با حذف نسخه چاپی بیمه شخص ثالث از خرداد ماه سال ۱۳۹۹ لینک دریافت اصالت بیمه شخص ثالث برایتان پیامک می شود.

خرید آنلاین بیمه شخص ثالث

در صورتی که در یک حادثه از بیمه نامه خسارت دریافت کنیم در اولین سال تخفیف عدم خسارت طبق روال کسر می‌گردد اما در سال‌های آتی در صورتی که از بیمه شخص استفاده نشود به تخفیفات به صورت پلکانی اضافه می‌گردد.

بگذارید با یک مثال این سوال را جواب دهم. اگر شما ۱۰ درصد تخفیف بیمه شخص ثالث داشته باشید، و یکبار خسارت مالی دریافت کرده باشید؛ در زمان تمدید ۱۰ درصد تخفیف عدم خسارت بیمه ثالث خودرو حذف شده و ۱۰ درصد دیگر به عنوان جریمه به حق بیمه شما اضافه می گردد.

سقف تخفیفات عدم خسارت بیمه شخص ثالث ۷۰ درصد است و از سال ۱۴ ام با بالا رفتن تعداد سال‌های عدم خسارت تخفیف مازادی ارائه نمی‌شود. با این حال در صورتی که از بیمه خسارت دریافت کنید از تخفیفات بیمه نامه شما (۷۰ درصد ) کسر می‌گردد.

بله قابل بازگشت است .در صورتی که یکبا ر در جریان حادثه از تخفیفات شما کسر گردد. در سال‌های آتی در صورتی که از بیمه ثالث خود استفاده نکنید تخفیفات به صورت پلکانی اضافه می‌گردد.

بله جداست. تخفیف عدم خسارت راننده تنها با خسارت دیدن راننده کسر می‌گردد و سایر خسارت‌ها دخل و تصرفی در این تخفیف نخواهند داشت.

در صورت دریافت هر دو خسارت مالی و جانی ، اگر برای اولین بار خسارت دریافت کرده اید؛ معادل خسارت جانی یعنی برابر با ۳۰ درصد از تخفیف بیمه ثالث شما کسر می‌گردد. برای اطلاع کامل از جزئیات آن جدول خسارت بیمه شخص ثالث را ملاحظه نمایید.

25 نظرات
 1. رضاترابی می گوید

  سلام
  این کارا چیه هر چی قانون واس خودتون میزارید که پول بیشتری بگیرید
  تخفیف بیمه توسط خود ماشینه نه شخصی که سوارش بوده پلاک بنامش بوده
  چون وقتی ماشین با تصادف بخریم رسما تخفیف بیمه نداره و شامل خرید کمتر ماشین میشود
  وقتی ماشین بی رنگ بی تصادف میخریم یعنی گرونتر میخریم ربطی به این نداره که تخفیف بیمه بنام شخص باشه
  تخفیف بیمه باید توسط خود خودرو باشه

  1. شیوا پورفیلیه می گوید

   تخفیف بیمه شخص ثالث (طبق قانون جدید ) و تخفیف بیمه بدنه مختص راننده است. بر اساس قوانین بیمه ای، راننده با احتیاط تخفیف عدم خسارت دریافت کرده و با فروش خودرو این تخفیفات از بین نرفته و قابل انتقال به خودروی جدید است.

 2. حسين می گوید

  این کار واقعا عالی هست یک نوع تقدیر و تشکر از افراد قانونمند و منظم است ،چرا یک عمر زحمت کشیده در رانندگی خود و سایرین را از حوادث مصون داشته اکنون باید به حق خودش برسه ن اینکه با فروش خودرو به هر علت زحمات چندین ساله هدر رود.

 3. مهدی خاصه می گوید

  من یه ۲۰۶ داشتم تخفیف کامل منم بیمه کردم تیر ۹۹
  اون ماشین فروختم الان یه سمند دارم تخفیف کامل ولی بیمه رو صاحب قبلی انجام داده به نام اونه الان این سمند برای بیمه بعدیش تخفیف کامل می شه

  1. شیوا پورفیلیه می گوید

   سلام و وقت بخیر، از اسفند ماه سال جاری شرکت های بیمه موظف هستند بند ۶ قانون بیمه شخص ثالث را اجرائی کنند. یعنی با تغییر مالیکت خودرو می بایست بیمه نامه به نام مالک جدید تغییر کند . با تغییر بیمه گذار سوابق بیمه نامه صفر می شود . در خصوص مورد شما می توان گفت با توجه به اینکه خودروی ۲۰۶ شما در تیر ماه ۹۹ فروخته شده است اگر تا کنون تمدید نشده باشد سوابق به شما اختصاص دارد (در صورتی که روی بیمه نامه ۲۰۶ بیمه گذار شما باشید) و قابل بازیافت است. در غیر اینصورت طبیعتا با تمدید بیمه نامه سوابق عدم خسارت به خریدار منتقل شده است.
   در خصوص خودروی سمند شما، می توان گفت چون تخفیفات به نام فروشنده است و شما الان مالک جدید هستید ( اگر نسبت درجه ۱ با فروشنده نداشته باشید) در زمان تمدید، تخفیفات حذف می شوند. اگر بتوانید سوابق خودروی ۲۰۶ را بازیافت کنید می توانید به خودروی سمند خودتان منتقل کنید.

 4. علی می گوید

  با سلام
  سوالی داشتم
  بنده برج ۷ خودرو وانتی را خریداری کردم اما تعویض پلاک نکردم
  برج ۱۰ بیمه نامه را به نام خودم با ۷۰ درصد تخفیف تمدید کردم و برج ۱۱ به تعویض پلاک مراجعه و پلاک خودرو را به نام همسرم تعویض کردم با توجه به اینکه بیمه گذار بنده بودم و حالا مالک خودرو همسرم است آیا میتوانم سال آینده با همان تخفیف بیمه را به همسرم انتقال دهم؟

  1. شیوا پورفیلیه می گوید

   دوست عزیز سلام، بله سال آینده سوابق بیمه نامه به همسر و سایر بستگان درجه ۱ (پدر، مادر، فرزند) قابل انتقال است.

 5. الی می گوید

  پ

 6. الی می گوید

  سلام
  پدر من یک ماشین پیکان دارد که از سال ۸۱ تخفیف دارد و هیچ تصادفی نداشته اما ماشین به نام خودش نیست و ماشین دیگری نداشته بیمه تا الان تخفیف را اعمال کرده اما الان گفته اعمال نمی شود و برای مالک ماشین محاسبه شده لطفا راهنمایی نمایید

  1. شیوا پورفیلیه می گوید

   دوست عزیز سلام، با توجه به قانون جدید بیمه امکان انتقال تخفیفات به نام پدر شما وجود ندارد. چرا که سوابق عدم خسارت بیمه نامه فقط مختص بیمه گذار بوده و تنها می تواند به بستگان درجه یک خود انتقال دهد. چه بهتر بود در طول این مدت بیمه نامه را به نام پدرتان تمدید می کردید.

 7. امیر می گوید

  سلام من پارسال یعنی۹۸یه ماشین خریداری کردم در تاریخ ۹۸/۱۲/۱۱ بیمه ماشین را تمدید کردم و الحاقیه زدم منظورم تغییر مالکیت است بعد رفتم تعویض پلاک تخفیف بیمه ماشین کامل بود الان رفتم بیمه میگه تخفیف شما ۰ هست بنظر شما درست است ؟؟؟؟

  1. شیوا پورفیلیه می گوید

   دوست عزیز سلام ، سوال شما کاملا واضح نیست اما به طور کلی می توان گفت اگر در زمان تمدید بیمه نامه، نام بیمه گذار (روی بیمه شخص ثالث) با نام روی کارت خودرو مغایرت داشته باشد، امکان انتقال تخفیفات وجود ندارد و در واقع تخفیفات شما صفر درصد در نظر گرفته می شود.

 8. مهدی می گوید

  باسلام
  چند سال ماشین دارم
  بیمه نامه به اسم منه
  ولی پلاک به نام من نیست
  الان رفتم تعویض پلاک کردم
  و پلاک رو به نام خودم کردم
  درصورت تمدید بیمه تخفیف هم انتقال داده میشه

  1. شیوا پورفیلیه می گوید

   با سلام
   در صورتی که بیمه گذار در بیمه نامه به نام شما تعریف شده باشد. تخفیفات منتقل می شود در غیر این صورت خیر .

 9. علی می گوید

  سلام
  من یک بار سال قبل از تخفیف جانی و مالی استفاده کردم. خودرو تخفیف کامل بوده بدون خسارت
  میخواستم بدونم وقتی تخفیف کامل شد باز تخفیف من عین وقتی هست که هیچ خسارت جانی و مالی نداشتم یا نه.
  چون تو یه سایتی بنده اطلاعاتم رو وارد کردمو توی جدول مشاهده کردم که حتی وقتی که تخفیف ها کامل بشه، چون یک بار خسارت جانی و مالی ثبت شده باز ۱ میلیونی باید بیشتر پرداخت کنم نسبت به وقتی که کلا از بیمه استفاده نکردم.
  این سوابق به مرور پاک نمیشه؟
  چون اگر این جوری باشه من مجدد از اول بیمه کنم بهتره

  1. شیوا پورفیلیه می گوید

   دوست عزیز سلام
   وقتی در یک سال شما خسارت مالی / جانی دریافت می کنید، در اولین سال تمدید بیمه نامه، درصدی بابت دریافت خسارت (چه به صورت کسر از تخفیفات / چه به صورت جریمه ) اضافه می پردازید.
   در سال های بعدی در صورت عدم استفاده از بیمه نامه تخفیفات هر سال به بیمه نامه اضافه می شود.
   بله در سنهاب سابقه بیمه نامه و خسارت های شما قابل رویت است اما تاثیری بر نرخ حق بیمه در سال های آتی ندارد. برای اطلاعات بیشتر با شماره ۹۱۰۰۴۴۰۷-۰۲۱ تماس بگیرید.

 10. حمید می گوید

  سلام یه وانت داریم با کسی شریک هستیم سه دانگ سه دانگ ۱۰ سال هم تخفیف بیمه داره اما الان میخوایم بفروشیمش الان قضیه این بیمش چی میشه تخفیف بیمه بین ما نصف میشه یا چی؟

  1. شیوا پورفیلیه می گوید

   سلام دوست عزیز
   خیر، این امکان وجود ندارد

 11. محب می گوید

  سلام بنده ماشینم رو برج۹خریدم که صاحب قبلیش بیمه اش کرده برج ۱۰تعویض پلاک انجام دادم قبل از قانون جدید الان ماشینم تخفیف بیمه داره یا ن

  1. شیوا پورفیلیه می گوید

   اگر پیش از اعمال قانون جدید بیمه نامه به نام خودتان تمدید شده باشد تخفیف دارید .

 12. Morteza می گوید

  سلام من باماشین دامادمون تصادف کردم رفتیم بیمه ازدرصدبیمه کم کرد.ولی الان سال ب سال ک داره ماشین و بیمه میکنه خسارت اون درصدی ک کم شده رومن سال ب سال دارم براش جریمه میدم سال اول۳۵۰تومن سال دوم۴۵۰ تومن وسال سوم ک امسال باشه گفته۶۵۰تومن جریمه درصدبیمه ک کم شده بایدپرداخت کنم.این چ قانونیه تاآخرعمرمن بایدجریمه درصدبیمه ک کم شده روبدم آیا؟

 13. Morteza می گوید

  سلام من باماشین دامادمون تصادف کردم رفتیم بیمه ازدرصدبیمه کم کرد.ولی الان سال ب سال ک داره ماشین و بیمه میکنه خسارت اون درصدی ک کم شده رومن سال ب سال دارم براش جریمه میدم سال اول۳۵۰تومن سال دوم۴۵۰ تومن وسال سوم ک امسال باشه گفته۶۵۰تومن جریمه درصدبیمه ک کم شده بایدپرداخت کنم.این چ قانونیه تاآخرعمرمن بایدجریمه درصدبیمه ک کم شده روبدم آیا

  1. شیوا پورفیلیه می گوید

   دوست عزیز سلام
   بیمه تنها یکبار جریمه خسارت را کسر می کند و در سال آینده سابقه بیمه نامه شما بدون تخفیف در نظر گرفته می شود که در صورت عدم دریافت خسارت تخفیف عدم خسارت به ازای هر سال ۵% به شما تعلق می‌گیرد.

 14. علی می گوید

  سلام من چند ماه پیش ماشین بیمه کردم الان ماشین جدید گرفتم و بیمه ندارد الان تخفیف ها به پلاک جدید می اید ولی بیمه من ۸ ماه روی ماشین قبلی هست یعنی ماشین قبلی وقتی تصادف کنه با اینکه پلاک من روش نیست ولی بیمه من کردم تخفیفام از بین میره

  1. شیوا پورفیلیه می گوید

   دوست عزیز سلام
   از پیام شما اینطور برداشت کردم که تخفیفات ماشین قبلی را به ماشین جدید انتقال ندادید. در صورتی که مالک جدید خودرو از بیمه نامه استفاده نکرده باشد با توافق خریدار امکان اخذ تخفیفات وجود دارد. (به هر حال در سال جدید تخفیفات از بیمه نامه ایشان حذف می گردد.)
   شایان ذکر است هر خودرویی که بیمه نامه ثالث داشته باشد خواه بیمه گذار مالک باشد یا نباشد، مانعی برای دریافت خسارت ندارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.